30. 5. 2020

Lesy ČR omezí riziko povodní z Javornického potoka

Během letošního roku chce státní podnik Lesy České republiky (LČR) opravit koryto Javornického potoka, který při povodni v roce 2009 zničil vodovod a ničil i domy ve městě. Píše o tom olomoucká mutace deníku Mladá fronta DNES.

„Je dobře, že se do toho Lesy České republiky konečně pustily. Javornický potok pro nás pořád představuje velké nebezpečí,“ uvedla starostka Javorníku Irena Karešová.

LČT do úprav Javornického potoka investují 14 milionů korun. „Po dokončení úpravy koryta bude daná část města chráněna proti až padesátileté vodě. Součástí protipovodňových úprav je také výstavba několika objektů v místní části Travná,“ sdělil ekonomický ředitel ČR Michal Gaube. Podle něj stavební práce v korytě Javornického potoka skončí ještě letos. Lidé v Javorníku na úpravy obávaného vodního toku, který se často rozvodňuje, netrpělivě čekali. Voda z Javornického potoka před čtyřmi lety poškodila několik kilometrů vodovodního přivaděče, takže město se ocitlo bez pitné vody. Po provizorní opravě tekla pitná voda do města několik měsíců jen provizorní polyetylenovou trubkou. Městečko muselo shánět miliony na opravu vodovodu, protože stát na ni nevyčlenil žádné peníze. Pomohl až Olomoucký kraj, který javornické radnici poskytl rychlou půjčku. Javornickým se tak podařilo dostat do zimy vodovodní trubky znovu pod zem. Jinak hrozilo, že v provizorním vodovodu voda v zimě zamrzne.

Jinde na Jesenicku, kde v červnu roku 2009 rovněž řádila blesková povodeň, už nejnutnější protipovodňové úpravy a opravy potoků a říček proběhly. „Ty podstatné a důležité práce na opravě bernartického potoka jsou díky bohu už hotové. To, co tady bylo před čtyřmi lety, bychom teď měli přežít bez větších škod,“ sdělil starosta Bernartic Mojmír Michálek. Právě Bernartice tehdy utrpěly při katastrofální povodni největší škody. Prudké přívalové deště v noci na 27. června napáchaly velké škody ve dvaceti obcích na Jesenicku. Dva dny předtím voda řádila také kolem Hranic na Přerovsku. Záplavy v roce 2009 si v Olomouckém kraji vyžádaly i tři lidské životy.

Celkem bylo tehdy v regionu zatopeno 1 374 objektů, 817 domácností a 508 studní s pitnou vodou. Zničeno bylo i 12 mostů a 86 lávek. Škody přesáhly jednu miliardu korun, z toho zhruba polovina byla na zdevastovaných silnicích na Jesenicku. Největší škody napáchala velká voda v Bernarticích, které se z nich dlouho vzpamatovávaly.

Zdroj: Regionální mutace Mladá fronta DNES – Olomoucký kraj

22.5.2013 8.20, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Prevence povodní, voda v krajině

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

NOVÝ MOST PŘES LABENOVÝ MOST PŘES LABE
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<<Květen 2020>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31