15. 11. 2018

Lesy ČR a ochránci přírody na Rakovnicku bojují s invazivními druhy rostlin

Státní podnik Lesy české republiky (LČR) se dlouhodobě snaží bojovat proti nežádoucímu šíření nepůvodních druhů rostlin. Jak dnes přitom uvedl mluvčí LČR Zbyněk Boublík, podnik v této věci spolupracuje s Českým svazem ochránců přírody (ČSOP).

Mezi regiony, kde se spolupráci v praxi uskutečňuje, patří podle mluvčího například Rakovnicko ve Středočeském kraji. Mezi invazivní druhy se řadí zejména křídlatky, netýkavka žláznatá či bolševník velkolepý. Tyto rostliny v ČR nejsou původní, ale jsou schopny se v našich podmínkách rychle šířit. Přitom vytlačují původní rostliny a představují tak velké nebezpečí pro naši biodiverzitu. I proto LČR v rámci strategie na podporu veřejně prospěšných funkcí lesů shrnuté v dokumentu Program 2020, přijatém v roce 2011, zakotvily jejich potlačování jako jedno z opatření na ochranu biologické rozmanitosti naší přírody.

Spolupráce LČR a ZO ČSOP Silvatica zaměřená na likvidaci invazivních druhů v povodí Rakovnického potoka a Klíčavy probíhá letos druhým rokem a řeší likvidaci bolševníku velkolepého, křídlatek a netýkavky žláznaté na území o celkové rozloze přibližně 280 km². Na začátku zde bylo zmapováno celkem 42 lokalit bolševníku velkolepého, 34 lokalit křídlatek a 3 lokality netýkavky žláznaté. Bolševník velkolepý je potlačován aplikací herbicidu na list, menší lokality pak mechanicky vyrytím či osekáním květů. Křídlatky jsou likvidovány rovněž aplikací herbicidu na list, netýkavka žláznatá vytrháváním. Veškerá opatření probíhají v souladu s platnými právními předpisy.

Je známo, že boj s těmito rostlinami je během na dlouhou trať. I po jejich úspěšné likvidaci je nutné původní lokality ještě několik let sledovat. Po loňských zásazích zanikla přibližně polovina lokalit bolševníku a všechny lokality netýkavky. Křídlatky na většině lokalit částečně obrůstaly. V letošním roce jsou již všechny lokality bolševníku ošetřeny, práce v lokalitách křídlatek budou zahájeny v průběhu srpna.

Likvidace invazivních rostlin v povodí Rakovnického potoka a Klíčavy je jedním z více než dvou set projektů Národního programu Ochrana biodiverzity ČSOP, podpořených Ministerstvem životního prostředí a LČR – generálním partnerem programu. Spolupráce mezi LČR a ČSOP letos probíhá již 15. rokem. Uskutečňuje se jak na poli praktické ochrany přírody, tak na poli ekologické výchovy. Spolupráce lesníků a ochranářů na konkrétních lokalitách a projektech se však datuje již od vzniku ČSOP v roce 1979.

Naše voda

 

13.8.2013 14.40, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině

Aktuality

Kalendář Akcí

<< Listopad 2018 >>
PÚSČPSN
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2

Fotoblog

více >

VÝLOV RYBNÍKA ZRCADLO, KOPIDLNOVÝLOV RYBNÍKA ZRCADLO, KOPIDLNO
Autor: Nina Havlová

Video dne

více >