10.3.2026 11.22, Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině, Vodlesa
Lesy ČR obnovily protipovodňové přehrážky na Bohdašínském potoce
Zachytávají sediment, a brání tak jeho splavení do města. Při větších průtocích navíc zpomalují proudění vody. Protipovodňové srubové přehrážky v Bohdašínském potoce v Klopotovském údolí u Nového Města nad Metují zrekonstruovaly za bezmála 2,2 miliony korun Lesy České republiky. Podnik to oznámil ve své zprávě.
„Při rekonstrukci se nejdříve odtěžil sediment z retenčního prostoru, poté bylo třeba rozebrat původní opotřebené konstrukce, které nahradily nové masivní z opáleného jedlového dřeva. Jejich statickou odolnost ještě zesílila kamenná drť nasypaná mezi dvě stěny,“ uvedl Zbyněk Morkus, vedoucí správy toků pro povodí Labe.
Do Klopotovského údolí často míří turisté. Zajímají je tamější obůrky s ochočenou lesní zvěří, ale taky jeskyně a staré šachty po těžbě stříbra.
Projekt financoval státní podnik v rámci vlastního vodohospodářského programu Vracíme vodu lesu (www.vracimevodulesu.cz). Dotací ho podpořilo Ministerstvo zemědělství.
Zdroj a foto: Lesy ČR
10.3.2026 11.22, Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině, VodlesaAktuality
Na jaře v Praze vysadí přes 90 tisíc stromků
Akt. 17.4.2026 11.05Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině
V milovické rezervaci se narodila první letošní hříbata
Akt. 17.4.2026 9.18Rubrika: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Prevence povodní, voda v krajině, Statistiky a kauzy













