26. 3. 2019

Lesy ČR dokončily revitalizaci Valšovského rybníka

Rozsáhlou rekonstrukcí prošel v průběhu uplynulého roku Valšovský rybník ležící pod turisticky oblíbeným hradem Sovincem, v osadě Valšův Důl, v okrese Bruntál, v Moravskoslezském kraji. Informoval o tom mluvčí státního podniku Lesy České republiky (LČR) Zbyněk Boublík.

Revitalizace zhruba padesátiletého rybníka včetně oprav příjezdové komunikace, hráze, všech obslužných zařízení a technického zázemí přišla podle jeho údajů na více než 2,1 milionu korun.  LČR, které revitalizaci Valšovského rybníka zrealizovaly, získaly přitom na akci příspěvek z fondů EU.

„Nejnáročnější bylo odstranění sedimentu a odbahnění dna rybníka. Deštivý podzim znemožnil stavební práce na odbahnění, proto se muselo dále pokračovat v zimě a na jaře,“ popisuje průběh prací Jiří Silvestr, ředitel Krajského ředitelství Lesů ČR Frýdek-Místek.

Následovala oprava hráze, která spočívala převážně v odstranění křovin, pařezů, opevnění hráze lomovým kamenem a drceným kamenivem a dále ve vytvoření bezpečnostního přelivu a sanaci narušeného místa hráze jílem. „Součástí oprav hráze se stalo také vytvoření nového vypouštěcího zařízení,“doplňuje Jiří Silvestr.

Zároveň proběhla rekonstrukce napouštěcího zařízení a vybudoval se podvodní ostrůvek pro tření ryb. Součástí revitalizace Valšovského rybníka je též nový mokřad a systém tří tůní pro obojživelníky, propojený pomocí dvou stavidel s rybníkem. Pracovníci LČR také připravují návrat původních škeblí, které byly po dobu stavebních prací umístěny v náhradních lokalitách.

Valšovský rybník, ležící na hranici Jeseníků a úrodné Hané, je součástí Přírodního parku Sovinecko a je zařazen do území Natura 2000. V jeho okolí můžeme nalézt množství zajímavých živočichů, včetně vzácného raka říčního nebo kriticky ohrožené vydry říční. Hojně jsou zde zastoupeny zajímavé druhy hmyzu a obojživelníků, z ptáků například ledňáček říční, čáp černý nebo volavka popelavá.

Naše voda

27.9.2011 13.27, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině

Aktuality

VRACÍME VODU LESU

Kalendář Akcí

<< Březen 2019 >>
PÚSČPSN
25 26 27 28 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Fotoblog

více >

SVĚTOVÝ DEN VODY - ČESKÝ HYDROMETEOROLOGICKÝ ÚSTAVSVĚTOVÝ DEN VODY - ČESKÝ HYDROMETEOROLOGICKÝ ÚSTAV
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >