19. 8. 2018

Lesníci navrhnou změny umožňující rychleji zpracovat kalamity

Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů v ČR (SVOL) se chystá požádat vládu o legislativní změny, které by podle něj umožnily rychlejší zpracování kalamit v lesích. Informuje o tom zpravodajství ČTK.

Lesníci se s nimi ve větší míře potýkají v posledních letech i kvůli oslabení stromů suchem. Chtějí třeba stanovení zásad krizového řízení v mimořádných situacích a poskytování daňových pobídek a úlev. V Jihlavě se k tomu sešli 27. února majitelé lesů zastoupení v Komoře soukromých lesů, která je kolektivním členem SVOL. Lesníci chtějí, aby jim při kalamitách stát pomáhal víc, jako se to podle nich děje například v Bavorsku. Výzvu k přijetí účinných opatření pro zvládání kalamitních situací v českých lesích připravuje SVOL ve spolupráci s Lesnicko-dřevařskou komorou agrární komory. Uvedl to předseda sdružení a pelhřimovský starosta František Kučera.

Kvůli kalamitě vlastník vytěží za rok třeba i podstatně více dřeva než obvykle a zaplatí větší daň ze zisku. “Pak rok dva nebude těžit a nebude mít finanční prostředky na zalesnění,” uvedl Kučera. Podle lesníků by bylo potřeba vyřešit i řadu dalších záležitostí, které se mimo jiné týkají zajištění prostředků pro obnovu lesů a cest i vyřešení záležitostí kolem zřizování takzvaných mokrých skládek, kde může vytěžené dřevo bez poškození ležet delší čas díky závlahám.

K rychlejšímu zpracování kalamity by podle lesníků pomohlo také rychlejší vydávání víz zahraničním pracovníkům, protože v Česku je pracovních sil nedostatek. “Lidí do lesa je málo a máme obavy, abychom to, co potřebujeme, byli schopni udělat,” potvrdil Miroslav Pacovský. Ve středních Čechách se stará o 25 hektarů vlastních lesů a dalších 400 hektarů spravuje. Kromě škod způsobených kůrovcem, musejí lesníci odklízet loňské polomy po bouřích a vichru na řadě míst, včetně Vysočiny. “Na to se navazují problémy ekonomické, tržby za dřevo bohužel nejsou takové, jako jsme byli zvyklí,” řekl Kučera. Následně se lesníci budou muset postarat o zalesnění vzniklých holin.

Komora soukromých lesů má přes 150 členů, jimž patří 147.000 hektarů lesů. Jejím novým předsedou byl  zvolen Richard Podstatzký. Dosavadní předseda a senátor Tomáš Czernin se s odkazem na své vytížení už o funkci neucházel. SVOL má celkem 624 členů, obhospodařují přes 15 procent výměry lesů v ČR.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto (kůrovec) Lesnická práce

 

28.2.2018 9.54, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Statistiky a kauzy

Aktuality

Kalendář

<< Srpen 2018 >>
PÚSČPSN
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Fotoblog

více >

Přírodní rameno Dyje v lednickém areáluPřírodní rameno Dyje v lednickém areálu
Autor: Nina Havlová

Video dne

více >