10. 7. 2020

17.10.2019 11.16, Rubrika: Čistota vody a rekreace

V lesích na Bruntálsku obnovily VLS další malou vodní nádrž

Vojenské lesy a statky ČR (VLS) obnovily v lesích u Dětřichovice na Bruntálsku malou vodní nádrž U Rybníčka. Informoval o tom dnes mluvčí VLS Jan Sotona, s tím, že investice je součástí programu Živá voda VLS.

Uvedeným programem se VLS již pátým rokem snaží zvýšit biodiverzitu lokalit, na nichž hospodaří, a jejich zadržet v krajině vodu budováním či obnovou desítek malých vodních ploch v krajině – od vodních nádrží, přes rybníčky až po tůně a napajedla.  Zrekonstruovaná vodní nádrž U Rybníčka se nachází v katastrální území Dětřichovice v okrese Bruntál, na odloučeném lesním úseku ve správě lesnické divize VLS Lipník nad Bečvou. Cílem investice v lokalitě, která byla v důsledku dlouhodobého srážkového deficitu v minulých letech citelně zasažena kalamitou, je zvýšit biodiverzitu jejího bezprostředního okolí. „Nádrž bude plnit krajinotvorné funkce a výrazně přispěje ke zvýšení biodiverzity ve svém okolí. Především však bude zadržovat vodu v lokalitě, která byla v minulých letech výrazně postižena suchem a po kalamitách zde proběhla rozsáhlá výsadba nových porostů. Tím podpoří ekologickou stabilitu daného území,“ vysvětlil ředitel divize VLS Lipník nad Bečvou Jaroslav Nerad.

Nová vodní plocha vyrostla na místě zaneseného a již téměř nefunkčního vodního díla. Obnovená stavba byla doplněna dvěma prvky, které přispějí k výraznému zvýšení biodiverzity této přírodní oblasti. Jde o lokalitu vhodnou pro obojživelníky a především pro jejich zimoviště. Rekonstrukce vodní nádrže U Rybníčku si vyžádala investici ve výši necelých 300 tisíc korun, z čehož by 60 procent nákladů měla pokrýt dotace ze strukturálních fondů EU.

Program Živá voda VLS spustil státní lesnický podnik, spravující současné a bývalé vojenské výcvikové prostory, v roce 2015. Do roku 2019 s využitím peněz z evropských strukturálních fondů investoval na 100 milionů korun do tří desítek vodních děl. Letos pak Vojenské lesy zahájily druhou fázi programu, v rámci které má v šesti lokalitách vyrůst dalších dvacet staveb, zadržujících v krajině vodu.  „Cílem programu Živá voda VLS není budovat vodní plochy pro chov ryb nebo velká hospodářská díla. Malé rybníčky, lesní nádrže, tůně i studánky, do kterých v šesti lokalitách v naší správě investujeme, mají primárně zvýšit objem životadárné vody v krajině a podpořit druhovou rozmanitost v daném místě – dát zvěři z okolí nové napajedlo a obojživelníkům místo k životu. A především podpořit vodo-ochranné funkce lesů,“ vysvětlil ředitel VLS Král.

V přírodních lokalitách vojenského újezdu Libavá a v lesích VLS na Bruntálsku tak v rámci programu Živá voda VLS vyrostly v minulých letech vodní nádrže Městský les, Bělidla a Červená. „Vedle dokončené stavby U Rybníčka aktuálně v druhé fázi jsou v realizaci dvě vodní nádrže Údolná – horní a dolní, a plánujeme další vodní nádrže a revitalizaci vodních poměrů v dalších lokalitách. V plánu je také rozsáhlá oprava vodních nádrží Čermná a Smilov,“ doplnil ředitel divize VLS Lipník nad Bečvou Jaroslav Nerad.

Zdroj a foto: VLS

 

17.10.2019 11.16, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Přehrady a vodní díla

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

NAUČNÁ STEZKA OLŠINANAUČNÁ STEZKA OLŠINA
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Červenec 2020>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2