9. 8. 2020

I léčivé rybičky mají svá rizika

Hitem posledních let se stala pedikúra či léčba pokožky v podání malinkých kaprovitých rybiček. Jmenují se Garra rufa a patří do rodu Cyprinidae (Cyprinion macrostomus), který žije ve vodě termálních pramenů tureckého Anatolu nedaleko města Kangal.

Garra rufa se však nevyužívají pouze v pedikúře, ale také k léčbě nejrůznějších kožních onemocnění, zejména lupénky. Tito malí rybí doktoři se živí odumřelou kůží, kterou šetrně odstraňují z povrchu lidského těla. Není třeba se bát pokousání, mají totiž bezzubé čelisti. Osazeny jsou pouze drobnými štětinkami. Rybky instinktivně vyhledají místo, které nejvíce potřebuje ošetření a jejich působení je vlastně určitým druhem peelingu. Navíc mají v tlamičkách enzym, který nejen podporuje hojení, ale také desinfikuje.

Přestože tvorečkové mají zcela nepochybně pozitivní účinky na lidské zdraví, odborníci zvedají varovně prst. Britský Health Protection Agency před několika lety zveřejnil studii, kde bylo připuštěno, že rybičky mohou být přenašeči určitých bakterií a plísní, včetně atypické TBC. Nicméně při dodržování hygienických opatření je toto riziko minimální. Při návštěvě kosmetických salonů je třeba vyžadovat bazének pouze pro jednoho zákazníka a zajímat se, zda je v něm voda měněna po každém klientovi. Rybičky by totiž nepřežily desinfekční prostředky ve vodě. Rozhodně je třeba více se obávat toho, že byste ponořili nohy do nádobky, kde si předtím rybí pedikúry či masáže užíval klient například s plísní na nohou či krvácejícím poraněním a následné nákazy, než toho, že by vás nakazily samotné rybičky.

Očekávat nemůžete účinky jako po klasické pedikúře. Jak bylo zmíněno, rybičky nemají zuby a tudíž vám jen z povrchu pokožky „posbírají“ odumřelé kožní buňky. Každopádně jde o příjemnou relaxaci, roztomilí vodní živočichové pokožku jemně lechtají a jejich činnost pocítíte pouze tehdy, když některý z hejna tzv. „zabere“ více. Není to ale v žádném případě bolestivé. Vyzkoušet si tuto proceduru a udělat si názor může každý sám. Rybičky Garra rufa mají dnes v celé řadě kosmetických salonů či podobných zařízení.

Naše voda – Magdalena Machová, foto Wikipedia

12.9.2013 1.59, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Podnikání s vodou a zákony

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

MYSLIVECKÝ RYBNÍK, KornaticeMYSLIVECKÝ RYBNÍK, Kornatice
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Srpen 2020>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6