20. 8. 2019

14.12.2018 17.07, Rubrika: Podnikání s vodou a zákony

LDK vítá mimořádná opatření ministerstva k zamezení šíření kůrovce

Lesnicko-dřevařská komora ČR (LDK) dlouhodobě sleduje a vyhodnocuje nepříznivý stav v českých lesích a opakovaně se za sektor vyjadřuje k závažné situaci v českých lesích. Učinila tak i v případě prezentace k dnes prezentovaným opatřením Ministerstva zemědělství (MZe) vůči šíření kůrovce.

Důsledky klimatických změn a především opakující se sucho, vedlo k oslabení porostů a k enormnímu přemnožení podkorního hmyzu. Tato situace se zcela jistě bude opakovat i v příštích letech a bude mít jednoznačně celoplošný charakter. Kolaps mnoha lesních porostů, který ústí v tzv. kůrovcové kalamity postihuje celý středoevropský prostor včetně Německa, Rakouska, Polska, Slovenska a Slovinska. Tato skutečnost komplikuje i potenciální odbyt dřeva a výši jeho zpeněžení.

„Vítáme přijetí mimořádných opatření ministerstva zemědělství, která mají omezit další šíření kůrovcové kalamity a řešit následnou obnovu lesa. Urychlené schválení výjimek z lesního zákona v podobě přijetí tzv. rajonizace či úprav podmínek pro zpracování nahodilých těžeb, použití reprodukčního materiálu lesních dřevin a úprav lhůt pro zalesnění a zajištění lesních porostů. Vládě ČR byl předložen soupis potřebných opatření a dnešní prezentovaný postup ministra zemědělství jej pomůže bezodkladně zavést do praxe tak, aby došlo k maximální eliminaci škod a ke zlomu současného vývoje,“ zdůrazňuje Ivo Klimša, předseda LDK.

Prezentovaná opatření zahrnují i ekonomickou podporu pro vlastníky lesů, její navrhované navýšení však pokryje pouze část mimořádných ztrát, způsobených kalamitou a dlouhodobým dopadem klimatických změn. I proto požaduje odborná veřejnost zastoupená LDK pokračování věcné diskuze na mezirezortní úrovni o dalším postupu zejména ve vztahu k podpoře odbytu dřeva, získání pracovníků do lesnictví i dlouhodobou podporu v oblasti poradenství a osvěty.

LDK, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

14.12.2018 17.07, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Statistiky a kauzy

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

CHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCECHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCE
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Srpen 2019 >>
PÚSČPSN
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1