2.7.2013 15.47, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla
LČR pokračují v obnově Schwarzenberského plavebního kanálu
V Jeleních vrších na Prachaticku proběhne již tuto sobotu 6. července bohatý kulturní program v rámci mezinárodního setkání plavců a vorařů „Šumava 2013“. Informoval o tom dnes mluvčí státního podniku Lesy České republiky (LČR) Zbyněk Boublík.
Boublík připomněl, že LČR i v letošním roce pracují na potřebných úpravách Schwarzenberského plavebního kanálu, který patří mezi jihočeské velmi významné kulturní památky. Práce probíhají v rámci projektu „Schwarzenberský plavební kanál – kulturní dědictví ožívá“, na kterém s LČR spolupracují i další partneři z ČR i Rakouska. Projekt je spolufinancován z prostředků Evropské unie, prostřednictvím Evropského fondu pro regionální rozvoj v rámci programu Cíl 3 – Evropská územní spolupráce a operačního programu Přeshraniční spolupráce Rakousko – Česká republika 2007 – 2013.
V lokalitách kolem plavebního kanálu na obou stranách česko – rakouské hranice se navíc v posledních letech pořádají pravidelné a veřejností velmi oblíbené kulturně společenské akce. Právě jednou z nich je i nadcházející Mezinárodní setkání plavců a vorařů ŠUMAVA 2013, které se ve dnech 4. – 7. července postupně uskuteční v Prachaticích, Jeleních vrších, Českém Krumlově a rakouských obcích Schlägl, Aigen, Sonnenwald.
„Loni jsme se s našimi partnery zaměřovali především na provádění potřebných stavebních úprav kanálu, konkrétně na rekonstrukci dvou úseků. V prvním úseku šlo o část kanálu mezi hlavním evropským rozvodím v bývalé osadě Růžový Vrch (U Korandy) a hraničním potokem Ježová / Iglbach. Práce ve druhém úseku se soustředily na hraniční potok Pestřice / Rothbach mezi Zvonkovou / Sonnenwaldem a Medvědím potokem,“ informuje ekonomický ředitel LČR Michal Gaube, pověřený zároveň řízením podniku. „Letos počítáme s instalováním nových informačních tabulí a vydáním informačních tiskovin,“ doplňuje ředitel.
LČR v souvislosti s kulturními akcemi konanými průběžně kolem Schwarzenberského plavebního kanálu veřejnost zvou na tuto sobotu 6. července 2013 do šumavské osady Jelení vrchy ležící jen šest kilometrů od obce Nová Pec v okrese Prachatice v Jihočeském kraji. Právě zde v tento den od 10 do 14.30 hodin proběhne jedna z nejzajímavějších částí Mezinárodního setkání plavců a vorařů ŠUMAVA 2013. Na návštěvníky akce na Jeleních vrších čeká bohatý kulturní program v podobě folklorních vystoupení a lidové muziky, ukázky plavení dříví, plaveckých soutěží, představení lidových řemesel a lidových tržišť nebo vyprávění pohádek z obou stran Šumavy.
Schwarzenberský plavební kanál je 52 kilometry dlouhý vodní kanál nacházející se na Šumavě, spojující povodí řek Vltavy a Dunaje – v minulosti sloužil k zásobování Vídně palivovým dřívím. Trasa kanálu začíná na česko-německé hranici u osady Nové Údolí a pokračuje k osadě Jelení, kde prochází cca 400 metrů dlouhým podzemním tunelem. Odtud vede až k obci Zvonková, kde pokračuje v délce 12 kilometrů po rakouském území. Pak se vrací zpět do Čech, kde v revíru Lesů ČR Svatý Tomáš překonává hlavní evropské rozvodí a dále prochází k řece Grösse Mühl již opět na území Rakouska. Kanál byl ve své době svou velkorysou koncepcí spojením dvou povodí Vltavy a Dunaje zcela jedinečný nejen na území střední Evropy.
Projekt „Schwarzenberský plavební kanál – kulturní dědictví ožívá“ je spolufinancován z prostředků Evropské unie prostřednictvím Evropského fondu pro regionální rozvoj (ERDF) a je realizován v rámci OP Přeshraniční spolupráce Rakousko – Česká republika 2007-2013, Cíl 3 Evropská územní spolupráce, Prioritní osa I. Socioekonomický rozvoj, cestovní ruch a transfer know-how. Celkové plánované náklady projektu představují částku ve výši 856 272 eur. Z toho připadá na část projektu realizovanou Lesy ČR 286 490 eur s 85 % příspěvkem z ERDF a 5% příspěvkem z národních zdrojů. Realizace projektu je plánována od 10 / 2011 do 10 / 2013 (konec fyzické realizace).
Kromě státního podniku LČR se na projektu podílí Správa Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava (vedoucí partner) a Tourismusverband Böhmerwald. Heslem tohoto programu je: Gemeinsam mehr erreichen – Společně dosáhneme více.
Naše voda
2.7.2013 15.47, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla
Aktuality
Povodňové škody v Opavě přesáhnou 12 miliard, prioritou jsou nyní školy
Akt. 12.1.2025 18.50Rubrika: Voda a naše peněženka, Prevence povodní, voda v krajině
V Hrádku nad Nisou budou pokračovat práce na vodovodu
Akt. 10.1.2025 16.19Rubrika: Vodovody a kanalizace