2. 7. 2020

Lázním Skalka hrozí uzavření, tamní prameny poškodil soukromý vrt

Prameny lázní Skalka nedávno zasáhlo snížení vydatnosti. Jak totiž informoval portál idnes.cz., strukturu podzemních vod narušil průzkumný vrt pro tepelné čerpadlo provedený jedním z místních obyvatel, který ohrozil všechny čtyři léčivé prameny. 

„Při průzkumném vrtu pro tepelné čerpadlo došlo k porušení napjaté akumulace podzemní vody. Můžete si to představit tak, jako kdybyste měli centrální dofukování všech čtyř kol v autě, a ten centrál vám někdo přerušil,“ informoval starosta Skalky Antonín Frgal. Jeden z místních obyvatel si chtěl pořídit nové vytápění domů, což se pro lázně ukázalo jako kámen úrazu. „Průzkumný vrt podléhá pouze ohlašovací povinnosti, obec je mimo hru, dává se jí to pouze na vědomí. To je díra v legislativě. Když se pak něco stane, tak všichni stojí s otevřenou pusou. U nás se předpokládalo, že při vrtání do země může dojít k podobnému defektu,“ podoktl starosta Skalky, která je vlastníkem lázní. Obec dočasně vrty zaslepila a nyní čeká, jestli se vydatnost pramenů vrátí do normálu. Následně se zastupitelstvo dohodne na dalším postupu.

Podle ředitelky lázní Věry Hýžďalové zatím provoz lázní nebyl výrazně ovlivněn. Znepokojení dali najevo také lidé, kteří si do Skalky jezdili pro minerální vodu. „Po prodělané závažné nemoci mi voda ze Skalky velmi pomáhala. Potkávám se tam přitom s lidmi, kteří si pro vodu jezdí například až z Vídně. Nechápu, jak si někdo mohl dovolit vrtat v blízkosti lázní. Je to arogance,“ rozčiloval se jeden z pravidelných návštěvníků pramenů. Autora průzkumného vrtu se médiím zatím nepodařilo kontaktovat.

Lázně Skalka leží zhruba osm kilometrů od Prostějova, tamní složení alkalicko-sirnatých vod je originální a jedinečné v celé ČR. Obdobné složení mají prameny pouze v Itálii a Rakousku. Minerální prameny ve Skalce nesou názvy Pramen Jan, Pramen Svatopluk, Pramen Cyril a Metoděj a Pramen Julinka. Pramen Svatopluk pomáhá při překyselení a onemocnění žaludku a vředové chorobě žaludku a dvanácterníku. Pramen Cyril a Metoděj přináší užitek při zánětlivém onemocnění tlustého střeva a příznivě působí na funkci jater, zejména při začínající cirhóze. Tyto dva prameny jsou vrtané a byly prohlášeny Vyhláškou Ministerstva zdravotnictví č. 290/1998 Sb. za přírodní léčivé zdroje. Další dva prameny, Jan a Julinka, jsou přirozené přírodní vývěry. Jan pomáhá při léčbě vysokého krevního tlaku a při zánětlivých onemocnění průdušek, Julinka působí močopudně a je vhodná při zánětlivých stavech ledvin, některých funkčních poruchách ledvin a při tvorbě močového písku a kaménků. Prospívá také nemocným s cukrovkou. Voda z minerálních pramenů se využívá k pitným kůrám a je hlavní součástí všech v lázních nabízených vodoléčebných procedur, které napomáhají při léčbě pohybového ústrojí, chorob revmatického charakteru, zejména onemocnění na degenerativním základě – artrózy.

Alkalicko-sirnaté lázně byly založeny v roce 1928. V roce 2004 prošly komplexní rekonstrukcí za 14 milionů korun a zaměřují se zejména na revmatické nebo pohybové choroby. Každoročně lidem poskytnou zhruba třicet tisíc ozdravných procedur.

Zdroj: idnes.cz., vodárenství.cz., Naše voda, ilustrační foto archiv Naše voda (Lázně Skalka)

29.1.2018 16.35, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Statistiky a kauzy

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

NS U MLEJNANS U MLEJNA
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Červenec 2020>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2