15. 7. 2020

Lázeňskou sezonu v Luhačovicích zahájí Otevírání pramenů

Otevírání pramenů o víkendu symbolicky zahájí lázeňskou sezonu v Luhačovicích na Zlínsku. Program začne dnes, 10. května a vyvrcholí nedělním svěcením pramenů a průvodem folklorních průvodů po jednotlivých pramenech. Na programu bude i jarmark, přehlídka automobilových veteránů, koncert Janka Ledeckého i společné cvičení jógy a tai-chi v lázeňském parku, řekla ČTK ředitelka pořádajícího Městského domu kultury Elektra Luhačovice Hana Slováková.

“Už naši předkové si byli vědomi významu pramenů, studánek, které pro ně byly životně důležité. Většinou s příchodem jara probíhaly oslavy spojené s vodou,” uvedla Slováková. Novodobou tradici svěcení pramenů obnovil folklorní soubor Malé Zálesí na přelomu 80. a 90. let minulého století. “Je spojena především s mimořádnou osobností folkloristky Věry Haluzové. Z jejích folklorně dramatických pásem inspirovaných lidovými zvyky vychází dramaturgie programů částečně i v letošním roce,” řekla Slováková.

Nedělní program zahájí mše v kostele svaté Rodiny. Po ní půjde průvod s folkloristy od pramene ke prameni a luhačovický farář je posvětí. “Začne se u pramene svatého Josefa, který prošel letos kompletní opravou. Po dvou letech bude moci dostat svůj zelený věneček i znovu zprovozněná Ottovka,” uvedla Slováková. Kvůli rekonstrukci kolonády a haly Vincentka bude zastavení u pramene Vincentka přesunuto na podium před Společenským domem. Průvod se zastaví i u fresky Cyrila a Metoděje u Jurkovičova domu a skončí u kaple svaté Alžběty.

Zahájení lázeňské sezony tradičně navštěvují tisíce lidí. Město letos připravilo novinku v parkování. “Poprvé bude fungovat pro návštěvníky kyvadlová doprava mikrobusy od záchytných parkovišť do centra. Parkoviště přitom budou opět zřízena na příjezdu do města ve směru od Uherského Brodu,” uvedla Slováková.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto: wikimedia commons, Jan Polák

10.5.2019 0.21, Rubrika: Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

NAUČNÁ STEZKA OLŠINANAUČNÁ STEZKA OLŠINA
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Červenec 2020>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2