19.8.2011 13.38, Rubrika: Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace
Kyselka Farský pramen u Mariánských lázní má díky LČR nový altán
Nově zrekonstruovaný altán, jenž má chránit jeden ze zdejších minerálních pramenů, slavnostně otevřou zástupci státního podniku Lesy České republiky (LČR) v úterý 23. srpna u přírodní rezervace Smraďoch nad Mariánskými lázněmi, v okrese Cheb, v Karlovarském kraji.
Informoval o tom dnes mluvčí LČR Zbyněk Boublík. Podle něj poskytuje Farský pramen jednu z nejchutnějších kyselek v dané oblasti a jeho jméno pochází od polohy v lese, který patřil farnosti v nedalekém Rájově.
Původní altán z minulého století postupně nahradil novější, i ten však podlehl tlení a dalším vlivům okolní přírody,“ vysvětluje Ivana Kučerová, vedoucí Správy toků LČR, oblasti povodí Ohře a dodává: „Opravu jsme spojili s vybudováním nového sezení. Akce byla hrazena z prostředků Programu 2020, kterým podnik celostátně podporuje veřejně prospěšné funkce lesů.Rekonstrukce Farského pramene přišla LČR na více než čtvrt milionu korun,“ uvedla Kučerová.
Nedaleko altánu vede krátká, ale zajímavá naučná stezka Smraďoch. Na ni pak navazuje stejnojmenná přírodní rezervace. „Lesní vrchovištní rašeliniště je jedním z nejmalebnějších zákoutí Slavkovského lesa. V současné doběje přístupné dokonce i pro vozíčkáře, vstup na naučnou stezku totiž umožňuje vyvýšený dřevěný chodník,“ popisuje Kučerová. Na trase jsou dále dvě vyhlídkové plošiny s výhledem na mofetový štít (bahenní sopku) a na vývěr plynů v Zeleném jezírku, pojmenovaném podle chumáčů zelených řas.
Na několika místech zde vyvěrá se zřetelným syčením oxid uhličitý, hlína je místy pokryta bílými povlaky solí. Název Smraďoch je odvozen od nepatrného množství sirovodíku, který v těchto místech vyvěrá. Plyny sirovodíku, které probublávají také vodou malých jezírek, tak vlastně dokládají dřívější mohutnou tektonickou činnost.
Stezka je v provozu od července 1976. Přírodní rezervace k ochraně unikátních mofetových polí a vrchovištního rašeliniště byla vyhlášena již v roce 1968. Vyskytují se zde specifické, na tato stanoviště vázané zvláště chráněné druhy rostlin. Nápadné jsou zde oba druhy suchopýrů, které rostou na podmáčené a rašelinné půdě doplněné typickými vrchovištními druhy jakošicha černá, klikva bahenní nebo masožravé rostliny rosnatka okrouhlolistá a tučnice obecná.
K novému altánu u Farského pramene je možné se z Mariánských Lázní dostat pěšky (po zhruba sedmikilometrové, modře značené turistické trase) nebo autem směrem na Prameny – po lesní cestě vedoucí přímo k prameni je však třeba dojít také pěšky.
Farská kyselka je železitá minerálka (hydrogenuhličitanová hořečnato-železnatá). Pramen je jímán ve zhruba dvoumetrové studni, vypažené dřevěným ostěním, jeho vydatnost je přibližně20 l/s. Vodu je možno odebírat buď přímo z vývěru, nebo z odtokové trubky. Přebytečná minerálka odtéká strouhou do malého jezírka, kde se usazují železnaté sloučeniny dávající vodě charakteristické rezavé zbarvení.
Zástupce sdělovacích prostředků zvou LČR k účasti na slavnostním otevření rekonstruovaného altánu Farského pramene, které proběhne přímo na místě v úterý 23. srpna od 11 hodin. K místu lze přijet z Mariánských Lázní po silnici do obce Prameny, odbočit vpravo po lesní cestě označené směrovkou.
Naše voda, LČR
19.8.2011 13.38, Rubrika: Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace