31. 5. 2020

Kvůli suchu odplouvají nákladní lodě za prací na německé kanály

Rejdaře na severu Čech trápí nejen nezvyklé sucho, ale také zanesené koryto řeky Labe. Podle informací Českého rozhlasu – sever naloží tak lodě kvůli nízké hladině řeky až o 200 tun zboží méně.

Poslední lodě proto teď v přístavech nakládají zboží a snaží se s ním dostat za zakázkami na německé kanály. Vrátí se, až zaprší a konečně se podaří odstranit povodňové nánosy.„Je to tak, že naložíme část nákladu, druhou část naloží jiná loď. Pak se to v Magdeburku, kde už je hladina dostatečná, přeloží do té druhé lodi a ta pak jede s relativně slušným ponorem na místo určení,“ vysvětluje kapitán nákladní lodi Praha. Spolu s posádkou čekal několik dní na déšť, aby mohli odplout do Německa.

Kromě nezvyklého sucha trápí rejdaře i špatný stav koryta řeky, které zanesla loňská červnová povodeň. Lodní dopravci nejsou schopni naplnit požadavky na přepravu zboží a firmy z Polabí tak musí využívat kamionovou dopravu. „Je zajímavé, že v ostatních dopravních oborech funguje údržba cest normálně. Když nasněží na silnici nebo na silnici spadne kvůli větru strom, tak se odstraní do 24 hodin. Ale na vodní cestě zůstanou nánosy několik měsíců,“ upozorňuje Milan Raba ze Svazu dopravy České republiky.

Povodí Labe se prý po povodních snažilo obnovit koryto řeky co nejrychleji. Přesto se mu z vlastního rozpočtu podařilo jen odsunout nánosy pryč z plavební dráhy.„Problémy samozřejmě nastávají mimo plavební dráhu. Při každém vzestupu hladiny může dojít k rozplavení tohoto materiálu zpět do plavební dráhy,“ vysvětluje Jiří Mach z Povodí Labe.Podle něj už má Povodí Labe zpracované všechny podklady k odstranění povodňových škod, čeká se pouze na souhlas ministerstva financí. Pak se budou moci jednotlivé zakázky začít soutěžit.

Zdroj:  www. rozhlas.cz, ilustrační foto Plavba a vodní cesty

25.3.2014 8.58, Rubrika: Voda a naše peněženka, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

NOVÝ MOST PŘES LABENOVÝ MOST PŘES LABE
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<<Květen 2020>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31