14.8.2013 11.18, Rubrika: Voda a naše peněženka, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla
Kvůli protipovodňovému jezu se lidé v Loučné bojí každého deště
Obyvatelé Loučné v Jizerských horách se bojí nového protipovodňového jezu. „Po jeho opravě nás vyplavuje voda,“ tvrdí. Píše o tom deník Mladá fronta DNES s tím, že Povodí Labe říká, že jez je vyprojektován správně a úpravy byly potřeba.
Desítky let byl klid a teď jsme se začali bát každého deště a záplav. Tvrdí to lidé z domů na březích Bílé Nisy v Loučné. Viníkem jejich strachu je podle nich opravený jez, který je paradoxně součástí budované protipovodňové štoly v Jablonci. Lidé se shodují v tom, že desítky let mohli lidé v Loučné klidně spát, i když lilo jak z konve. Před zatopením zahrad a domů je bezpečně chránil jez a povodňový tunel vybudovaný v Loučné předky před desítkami lety. Odváděl přebytečnou vodu do jablonecké přehrady. Dosavadní klid ale nyní uplaval s první rozvodněnou Nisou. Voda se dostala právě do domů i na zahrady.
„Vůbec nechápu, proč někdo předělával to, co fungovalo desítky let. Od doby, co zvýšili jez o metr a půl, se doslova klepeme u každého deště. Už jsme měli třikrát zaplavenou studnu, třikrát vodu ve sklepě. Nikdy před tím jsme nic takového nezažívali,“ tvrdí Karel Krátký. Jeho dům stojí jezu nejblíže. Jak říká, když se u nově rekonstruovaného vodního díla vytvoří laguna, aby mohla voda odtékat do tunelu, má ji i v domě. Jak říká, během poslední velké bouřky voda dramaticky nastoupala k jeho pozemku. V noci proto urazil zámek stavidla, aby stoupající spodní voda odtekla korytem a nezaplavila mu dům. „Dřív by se u jezu tolik vody nikdy nevytvořilo, protože by šla dřív do přehrady, jez byl nižší. Když teď zavřou stavidlo, budu mít v domě metr vody. Mám z toho opravdovou hrůzu.“
Ředitel Povodí Labe v Jablonci nad Nisou Jaroslav Jaroušek tvrdí, že je jez vyprojektovaný správně. „Modelovali to odborníci z Vysokého učení technického. K panu Krátkému se dostává maximálně spodní voda. A kdyby zámek neurazil, mohla voda téct do tunelu. Takhle měli problém lidi, co bydlí níž. Je nezpochybnitelné, že během bouřky z konce července byly naprosto extrémní srážky,“ je přesvědčen.
Karel Krátký teď není sám, kdo začal mít z doposud nevinně vypadající říčky strach. Lidí, co bydlí podél řeky a na nové stavební úpravy nadávají, je celá řada. „Bydlím tu přes padesát let a nikdy jsme se vody nemuseli bát, teď mám strach z každého deště. Při nedávné silné bouřce mi voda tekla do zahrady, nikdy se nic takového nestalo. Místo abych byl v ještě větším bezpečí po dostavění štoly, je to přesně opačně,“ tvrdí obyvatel Hraničné číslo 23 Jiří Kaufman.
Josefu Šoukalovi z nedalekého domu hasiči vůbec poprvé za čtvrtstoletí, co u Nisy bydlí, čerpali spodní vodu ze sklepa. „Zatím mohlo pršet jak chtělo a byli jsme klidní, věděli jsme, že když to projde korytem nad námi, bude to v pohodě. Teď je to jinak. Proč jez nenechali tak, jak to udělali naši předci? Fungovalo to, teď je ale něco špatně. Kdyby se totiž voda nedostávala na pozemek pana Krátkého, nemusel to řešit tak radikálně,“ přidal.
Jiří Müller z Loučné dokonce už v lednu napsal dopis na Povodí Labe. Varoval v něm před hrozbou velké vody pro lidi v okolí jezu. Na jaře se u kritizované stavby sešli odborníci. „Výsledek jednání nepřinesl žádné kladné rozhodnutí,“ napsal znovu poté, co se v noci z pondělí 29. na 30. července voda rozlila. Během této bouřky se korytem valil nebývale silný proud vody, který vyplavil ulici Za Plynárnou v Jablonci. Následky se zabývá i jablonecká policie spolu s kriminálkou. Případ prošetřuje jako možné obecné ohrožení. „Žádné detailní informace zatím poskytovat nebudeme. Probíhá šetření, běží i výslechy všech zainteresovaných osob. Vyžádali jsme si řadu odborných vyjádření,“ sdělila mluvčí jablonecké policie Dagmar Sochorová.
Zdroj: regionální mutace Mladá fronta DNES – liberecký kraj
14.8.2013 11.18, Rubrika: Voda a naše peněženka, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla