8.2.2017 9.56, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Statistiky a kauzy
Kvůli oteplování předpokládají vědci úbytek smrkových porostů
Kvůli oteplování klimatu se podoba české krajiny v nejbližších letech zásadně změní. Připomíná to portál blesk.cz s tím, že v krajině budou zejména výrazně ubývat smrkové porosty. Smrky tvoří polovinu všech lesů v Česku a mají vysoké nároky na vodu.
Okolo roku 2040 budou souvislé smrkové porosty minulostí, předpovídají vědci například pro nižší polohy Drahanské vrchoviny. Vláha se už nyní na mnoha místech smrkům nedostává. Na Olomoucku ve vojenském výcvikovém prostoru usychají. „Pohled na zátiší s urostlými smrky s krásně rovnými kmeny bude vzácností. Smrk je měkký, dobře se s ním pracuje, a je proto nejvíce využíván ve dřevozpracujícím průmyslu. Další druhy jsou náročnější a patrně si vyžádají i úpravu strojů na pilách a v dílnách,“ řekl Petr Čermák z Ústavu ochrany lesů Mendelovy univerzity v Brně.
I když je za národní strom považována lípa, tak dlouhá desetiletí je v zemi nejvíce zastoupenou dřevinou smrk. Každým rokem přibývají srážky, ale krajina je i tak vyprahlá. V létě prší více než na jaře, ale díky vyšším teplotám se voda rychleji vypařuje. Smrk se neumí vypořádat se změnami počasí a schází mu i v období, kdy prší, vláha, kterou potřebuje k růstu.
Zdroj: www.blesk.cz, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová
8.2.2017 9.56, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Statistiky a kauzy