7. 7. 2020

Kvůli mírné zimě je letos v NP Podyjí méně vodních ptáků

Méně vodních ptáků než v minulých letech si za své zimoviště tuto sezónu vybralo Národní park (NP) Podyjí. Informuje o tom únorové vydání E-listí NP Podyjí.

Podle bulletinu E-listí za to může především mírná zima, kvůli které nezamrzly pro tyto druhy atraktivnější velké vodní plochy v okolí. I přesto v parku zájemci mohou pozorovat největšího českého dravce orla mořského nebo zpěvavého skorce vodního. Jinde v okolí Dyje na Znojemsku je zatím odborníci letos neviděli. Vyplývá to z pravidelného mezinárodního sčítání vodních ptáků, které ornitologové provedli v půli ledna.

„Přímo v hranicích parku jsme letos napočítali nejméně zimujících vodních ptáků od roku 2007. Lidé zde a ani níže po proudu v okolí Znojma tak nemohli vidět například poláka chocholačku, hohola severního nebo morčáka velikého, kteří tu často zimují,” řekl biolog Správy NP Martin Valášek.

Zimující vodní ptáky mohou zájemci v národním parku nejlépe pozorovat v okolí Vranova nad Dyjí a Hardeggu. Orla mořského a skorce vodního bylo možné v době sčítání vidět v okolí Znojma právě jen v NP Podyjí. „Orel mořský je největší dravec, který se v Česku vyskytuje. Zatím jsme zde viděli jen jednoho jedince. Pokud by se zde ale objevil pár, mohou šťastlivci vidět jeden z nejúchvatnějších ptačích námluvních rituálů na podyjské obloze,”popsal Valášek. Ornitologové tohoto kriticky ohroženého dravce v Podyjí v zimě pravidelně pozorují od devadesátých let.

Mezi zajímavé ptáky parku, kteří jsou přímo spojeni s řekou, patří i skorec vodní (viz ilustrační foto, autor: Petr Šaj). Je to pěvec a kromě různých vodních měkkýšů, korýšů nebo larev hmyzu dokáže výjimečně ulovit i malou rybku. „Vyhovuje mu čistá tekoucí voda. Pod hladinou dokáže vydržet i půl minuty. V národním parku může mít ideální podmínky,” uvedl Valášek. Ornitologové v jeho hranicích letos napočítali devět těchto opeřenců. Je to nejvíce od začátku sčítání v polovině minulého desetiletí.

Mezinárodní sčítání vodních ptáků se letos v NP Podyjí konalo již po osmé. Ornitologové zde pozorovali osm druhů zimujících opeřenců v celkovém počtu téměř devíti set jedinců. V tužších zimách se počet druhů i jedinců může až zdvojnásobit.

Naše voda

 

8.2.2012 10.06, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

RAŠELINIŠTĚ PERNINKRAŠELINIŠTĚ PERNINK
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Říjen 2019>>
PÚSČPSN
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3