5. 8. 2020

Kvůli látce z mýdel plavou ryby pomaleji

Používání antibakteriálních mýdel má netušené důsledky. Informoval o tom server ekolist.cz s tím, že uvedená mýdla zpravidla obsahující účinnou látku triclosan mají negativní vliv mimo jiné na ryby.

Triclosan totiž podle amerických vědců na buněčné úrovni brání svalovým kontrakcím. V reálném světě to pak například znamená, že ryby plavou pomaleji a myši jsou slabší. Látku triclosan obsahuje kromě antibakteriálních mýdel také celá řada kosmetických výrobků či vybavení domácností. Čeští vědci zjistili opakovaně přítomnost triclosanu i včeském životním prostředí.

Triclosan se nepoužívá jen v antibakteriálních mýdlech, jeho využití je mnohem širší. Látku lze najít v zubních pastách, v ústních vodách, deodorantech, ale i v lůžkovinách, oblečení, kobercích, hračkách a v odpadkových pytlech. „Triclosan najdete v podstatě v každé domácnosti a je i všudypřítomný v životním prostředí,“ říká Isaac Pessah z UC Davis School of Veterinary Medicine, který výzkum řídil.

“V tuzemských vodách nacházíme opakovaně vysoké koncentrace sulfonamidů, antibiotik, které se často a ve velkém používají v chovech hospodářských zvířat, nebo triclosanu, antibakteriální přísady používané v prostředcích domácí chemie,” dodává Luděk Bláha z Masarykovy univerzity v Brně. Na ní se dala dohromady skupina vědců,jež má za úkol monitorování látek, které se do prostředí dostávají z čisticích nebo kosmetických prostředků a léčiv.

Americká Agentura ochrany životního prostředí (EPA) v roce 1998 odhadla, že triclosanu se v USA ročněvyrobí víc jak půl milionu tun. Podle EPA se látku podařilo vystopovat nejen ve vodních tocích a vodních organismech počínaje řasami a konče delfíny, ale i v lidské moči a mateřském mléku. Vědci z UC Davis School, University of Colorado a University of California provedli několik experimentů, při kterých se snažili zjistit, jaký vliv má triclosan na svalovou aktivitu. Používali při tom takové dávky, kterým mohou být lidé a zvířata vystaveni ve svém všednodenním životě.

Ve zkumavkovém testu narušoval triclosan schopnost buněk srdečních a kosterních svalů se smršťovat. V normálním stavu způsobí elektrická stimulace u jednotlivých svalů kontrakci. Jde o základní princip funkce svalů. V přítomnosti triclosanu ale došlo k selhání kosterních i srdečních svalů. Triclosan tak podle vědců poškozuje srdce a kontraktivitu kosterních svalů.

Vědci se také podívali na to, jak látka působí na zástupce vodních živočichů. Účinkům triclosanu vystavili malou rybku střevli americkou, která se běžně používá při zkoumání dopadů znečišťujících látek na vodní prostředí. U rybek, které byly vystavené triclosanu po sedm dní, se znatelně snížila jejich pohybová aktivita. A to jak při normálním plavání, tak při útěku před fingovaných predátorem. „Byli jsme překvapeni, jak velký vliv ta látka má,“ říká Bruce Hammock, další ze spoluautorů studie. „Je mnoho zvířat, u kterých záleží na jejich rychlosti. A zpomalení jejich svalů jen o deset procent pro ně může mít zásadní roli při přežití.“

To, jak moc triclosan ovlivňuje lidi, vědci přímo nezkoumali. Domnívají se ale, že triclosan bude mít dopady i na člověka.

Zdroj: http://ekolist.cz

15.8.2012 10.11, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

MYSLIVECKÝ RYBNÍK, KornaticeMYSLIVECKÝ RYBNÍK, Kornatice
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Srpen 2020>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6