15. 7. 2020

Kvalitu vody teplé počasí zásadně neovlivňuje

I když může při dlouhodobém teplém období dojít ke zhoršení kvality vody odebírané z vodárenské nádrže Klíčava, technologie používaná při její úpravě úpravy zaručují stejnou kvalitu jako v chladném období. Uvedla to dnes Lenka Kozlová, mluvčí společnosti Středočeské vodárny (SVAS).

SVAS podle ní distribuuje pitnou vodu z více než 80 procent z podzemních zdrojů a téměř 20 procent povrchovou vody právě z vodárenské nádrže Klíčava. Největší podíl vyrobené pitné vody připadá na vodu ze soustavy podzemních zdrojů Mělnická Vrutice nezávislou na změnách teploty. Pitná voda je jímána z hloubek 50 – 60 metrů dosahující nejvyšší kvality. „Vliv teploty na vodu může být znatelný v určitých oblastech, kde jsou vodovody uloženy v menších hloubkách. Jedná se zpravidla o pole, kdy po žních dojde k obnažení povrchu a k jeho intenzivnímu prohřívání. Proto může docházet v těchto oblastech při menších rychlostech proudění vody ve vodovodním potrubí k mírnému oteplení dodávané vody. Toto oteplení však nemá vliv na další fyzikální a chemické vlastnosti vody a díky kvalitnímu hygienickému zabezpečení ani na mikrobiologické a biologické ukazatele kvality vody,“ sdělil Tomáš Hloušek, technolog SVAS. Jediný vliv teplého počasí může být podle něj nárazový při prvním oteplení a při větší vlně veder, kdy dochází ke značnému zvýšení odběrů vody, a tím i rychlostem proudění v potrubí.

Při překročení limitních hodnot průtoků může potom dojít ke krátkodobému zvýšení koncentrace železa a mírnému zakalení pitné vody,“ uvedl Hloušek a dále dodal, že „při déle trvajícím teplém období dochází i ke zvýšení teploty dodávané pitné vody. V tomto období se pro vyšší zabezpečení mikrobiologické nezávadnosti může zvýšit množství chloru v pitné vodě. Koncentrace chloru však je v mezích určených legislativou. Přesto lze ale konstatovat, že pitná voda je v létě stejněkvalitní jako v chladnější období roku a vodárny kvalitu vody garantují.“

Kvalita dodávané pitné vody Středočeskými vodárnami je kontrolována v souladu s platnou legislativou až ke kohoutku zákazníka. Voda, která je dodávaná do domácností, podstupuje řadu kontrol a odpovídá přísným kritériím kvality.

V regionu, kde působí Středočeské vodárny, ji nepřetržitě sleduje útvar laboratoří pitných a odpadních vod. Plán sledování kvality vody jak pro úpravny vody, tak i pro distribuční síť je vypracován v souladu s platnou legislativou. Plán je nastaven tak, že každý týden se odebírají vzorky vody přímo ve zdrojích pitné vody a třikrát týdně se odebírá řada vzorků u spotřebitelů. Každoročně tak akreditovaná laboratoře SVAS zpracuje okolo 9 000 vzorků vod. Neustále výrazně roste podíl náhodných odběrůna vodovodní síti, které zaručují plošné pokrytí sledované distribuční oblasti.

Naše voda

 

12.7.2012 17.43, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Vodovody a kanalizace, Přehrady a vodní díla

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

NAUČNÁ STEZKA OLŠINANAUČNÁ STEZKA OLŠINA
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Červenec 2020>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2