22. 8. 2019

Kvalitu vody v Plumlově stále ovlivňují sinice

Na Plumlovské přehradě u Prostějova zakázali hygienici koupání. Voda se tam podle posledních odběrů tento týden zkazila natolik, že lidem hrozí akutní zdravotní potíže. Ještě před dvěma týdny přitom byla voda čistá. Kvalitu si naopak udržují štěrkopísková jezera Poděbrady u Olomouce. Lidé se tam mohou stále koupat bez obav.

ČTK to řekla ředitelka odboru obecné a komunální hygieny olomoucké krajské hygienické stanice Eva Čehovská. “Podle odběrů z pondělí 7. srpna je voda ve vodní nádrži Plumlov nebezpečná ke koupání. Hrozí akutní poškození zdraví koupajících se osob při vodní rekreaci. Proto byl tuto středu krajskou hygienickou stanicí vydán dočasný zákaz koupání. Nové vzorky budou odebrány 14. srpna,” uvedla hygienička. Voda v Plumlovské přehradě byla ještě před 14 dny podle posledních odběrů ve vynikající kvalitě. Na výrazné změně se mohlo podle hygieniků podepsat počasí. “Těžko říci, co se stalo. Velký vliv podle mě měly výrazné změny počasí, teplo, chlad a změny tlaku,” uvedla Čehovská.

Nádrž na Plumlovské přehradě byla před čtyřmi lety zrekonstruována, předloni se však ještě ve vodě vyskytovaly sinice, kvůli kterým Povodí Moravy její dno nákladně vyčistilo. Naopak loni se, až na drobné výkyvy, čistá voda udržela v nádrži po celé prázdniny. Ani o letošních prázdninách se žádné problémy na tomto místě dosud nevyskytly.

Podle mluvčího Povodí Moravy Petra Chmelaře opatření povodí zafungovala, ovlivnit však nelze vysoké teploty, výše přítoků do nádrže, které mají zásadní vliv na zdržení vody v nádrži, a také splachy při přívalových deštích. “Je potřeba si uvědomit, že prakticky celé léto máme v důsledku sucha velmi nízké průtoky v řekách, což způsobuje výrazné zhoršení kvality vody, neboť odpadní vody není možné dostatečně naředit,” řekl ČTK Chmelař. Podotkl také, že vysoké teploty tvoří ideální prostředí pro rozmnožení sinic. “Když v podobné situaci přívalové deště navíc spláchnou půdu z polí do řek či nádrží, je prakticky nemožné rozvoji a pohybu sinic zabránit,” doplnil mluvčí.

Do čištění dna a opravy hráze investovalo povodí 270 milionů korun. Zákaz koupání je především špatnou zprávou pro provozovatele tamních kempů, kteří si od revitalizace nádrže slibovali zvýšení návštěvnosti. “Nic pozitivního to určitě nepřinese, je otázka, zda nám budou hosté odvolávat pobyty, nebo ne, zda budou více ochotni věnovat se turistice nebo jedou jenom za vodou. Zákaz je dočasný, měly by přijít deště, doufáme, že se to spraví,” řekla ČTK vedoucí mostkovického kempu Magdalena Všetičková.

Naopak štěrkopísková jezera Poděbrady u Olomouce nabízejí rekreantům i nadále čistou vodu. Podle posledních odběrů je zde voda vhodná ke koupání. Je zdravotně nezávadná, uvedla Čehovská.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto Povodí Moravy – přehrada Plumlov

11.8.2017 8.29, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Přehrady a vodní díla

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

CHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCECHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCE
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Srpen 2019 >>
PÚSČPSN
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1