6. 6. 2020

Kudlovská přehrada u Zlína potřebuje odbahnit

Kudlovská přehrada u Zlína potřebuje odbahnit a vyčistit. Odbor životního prostředí a zemědělství zlínského magistrátu proto požádal o prodloužení stavebního povolení na tyto práce, platnost stávajícího skončila 27. dubna. Oznámilo to město Zlín.

Zároveň magistrát jedná o možném vyčištění a odbahnění přehrady s jejím vlastníkem, státním podnikem Povodí Moravy. “Máme velký zájem na tom, aby se přehrada vyčistila. Dosud k tomu nikdy od jejího zprovoznění nedošlo, opakovaně se čistila pouze její mělčí část od přítoku Kudlovského potoka. Naposledy k tomu došlo v roce 2000, bahno bylo odstraněno asi ze čtvrtiny nádrže,” prohlásil Bedřich Landsfeld, náměstek primátora, do jehož kompetencí patří životní prostředí. “Předpokládáme, že stavební povolení bude bez problémů prodlouženo,” doplnila Martina Vašátková, vedoucí oddělení vodního hospodářství magistrátu.

Kudlovská přehrada vznikla v letech 1931 až 1932, umístěná je na pozemcích města. Vybudována byla jako zdroj vody pro hašení požárů. Dnes plní hlavně estetickou funkci, zároveň je také revírem Moravského rybářského svazu. Jestliže v době kolaudace v roce 1936 měla nádrž objem téměř 28 tisíc metrů krychlových, dnes je její kapacita výrazně menší, pouze cca 5 300 metrů krychlových. Důvodem je silná vrstva bahna na dně, která má podle měření z roku 2006 v některých místech mocnost téměř pět metrů.

Plánování odbahnění a vyčištění přehrady, práce podle odhadů vyjdou na 20 milionů korun, komplikují obavy z toho, že se na dně může nacházet nevybuchlá munice z 2. světové války. Pyrotechnický průzkum, který byl proveden v malé části přehrady Povodím Moravy před několika desítkami let, ale přítomnost výbušnin nepotvrdil. Nedošlo k žádnému nálezu, kromě pružin z matrací, kočárků, deštníků a podobných předmětů. Naproti tomu při orientačním potápěčském průzkumu v roce 2005 byl údajně nalezen minometný granát. Takže existenci munice na dně nejde stoprocentně vyloučit. S určitostí ale víme, že asi 65 metrů od ústí Kudlovského potoka směrem do přehrady a pod břehem u Centroprojektu žádná není. Další části nádrže prozkoumány nebyly,” sdělila Vašátková.

Ve snaze zjistit co nejvíce informací o možné munici na dne přehrady magistrát kontaktoval pamětníky. Ozvali se čtyři, kterým bylo koncem 2. světové války kolem deseti let. To, že by, někdo do přehrady sypal munici či zbraně, neviděli. “Pouze jeden z nich uvedl, že vojáci házeli do přehrady granáty, tímto způsobem lovili ryby,” dodala Vašátková.

Kudlovská nádrže je domovem celé řady živočichů. Vedle kaprů, amurů a jiných ryb, které do ní vysadili rybáři, v ní žijí chránění živočichové škeble rybničná a rak říční. Z hlediska životního prostředí je cenné i okolí, které město Zlín navíc stále vylepšuje. Například v přilehlém parku a na břehu Kudlovského potoka dojde k výsadbě nových stromů.

Zdroj: Město Zlín

24.5.2012 10.02, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Přehrady a vodní díla

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

VN JEŽKOVECVN JEŽKOVEC
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<<Červen 2020>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5