28. 5. 2020

Krumlov uzavírá téma povodní. Vymezí nové záplavové zóny

Tečku za ochranou proti velké vodě udělá v Českém Krumlově změna záplavového území. Informuje o tom server 5plus2.cz s tím, že nová vyhláška se týká vymezení aktivní zóny na deseti kilometrech Vltavy.

Po pěti letech protipovodňových projektů konečně klid. Tak se může jevit obyvatelům Českého Krumlova návrh nové vyhlášky o záplavových územích ve městě a blízkém okolí. Mění se hranice nejvíce rizikových pozemků při řece. Dokument, který teď zpracovává Jihočeský kraj, si mohou lidé pročíst na úřední desce radnice. A vyjádřit se k němu do 10. dubna. “Nové aktivní zóny nám vyhovují. Jsou menší než předchozí díky protipovodňovým opatřením. S vyhláškou budeme souhlasit,” říká starosta města Dalibor Carda.

Podle Cardy má velký význam stavba posuvného jezu u Jelení lávky (ilustrační foto). Ten pravidelně velká voda ucpávala naplaveninami. Samotná aktivní zóna ale přináší omezení. Nesmí se v ní stavět ani měnit terén.

Přísnější jsou také podmínky pro pojištění nemovitostí. Pojišťovny dokonce některé budovy v rizikových místech pojistit odmítají. V Krumlově je to například hřiště u přítoku Vltavy Polečnice při Chvalšinské silnici. Místnímu volejbalovému klubu chtěla pojišťovna poplatky po povodních desetinásobně zvýšit, což klub odmítl a smlouvu zrušil docela.

Zatím to vypadá, že vyhláška projde bez větších připomínek. Nekritizuje ji ani Památkářská obec českokrumlovská, občanské sdružení, které léta bombarduje radnici i Povodí Vltavy připomínkami. Proti záměru zlikvidovat na Polečnici historický kamenný most neváhalo dokonce sdružení jít až k soudu. Most, který je na seznamu technických památek, zachránilo.

 Zdroj: http://jihocesky-kraj.5plus2.cz, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

7.4.2014 7.57, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Voda a naše peněženka, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

NOVÝ MOST PŘES LABENOVÝ MOST PŘES LABE
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<<Květen 2020>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31