20. 10. 2018

Krtek je překvapivě dobrým plavcem

Kdo by neznal krtka, mistra v hrabání dlouhých tunelů, výrobce „zdobných“ krtinců na zahrádce či pohádkovou postavičku od malíře Zdeňka Milera. Jak přitom uvádí facebooková verze portálu Naše voda, krtek je pro mnohé možná překvapivě dobrým plavcem.

Jeho tunely bývají dlouhé i 150 metrů. Nejraději je vyhrabává v hlinité a jílovité půdě, v písčitých se mu bortí stropy. Tunely bývají v různých hloubkách podle počasí. V chladnějším počasí, kdy horní vrstvy promrzají, se krtci noří hlouběji nejen kvůli chladu, ale i za potravou.  Krtci používají stejné chodby po celý život, dokonce i jejich potomci. V síti chodeb mají i kulovité komůrky, které slouží k odpočinku. Nory budují minimálně v půlmetrové hloubce a vystýlají rostlinami. Pokud buduje chodbičky samička, razí je klikaté, samec je má rovné a dlouhé.

Krtek je velký 11-16 centimetrů, váží 70-128 gramů a dožívá se výjimečně pěti let, průměrně 2,5 roku. Samičky bývají menší než samci. Jejich srst je černá, sametová, obnovuje se čtyřikrát do roka, jelikož v podzemí se hodně opotřebovává. Oči krtka jsou skryté v záhybech kožešiny. Ouška nemají boltce, jsou také skryta pod ochranou před hlínou v záhybech kožíšku. Jeho zvláštně, po stranách umístěné nohy mu umožňují dobrý odpich po stranách tunelu. Ovšem pokud se krtek dostane na povrch země, tato výhoda způsobuje jeho neohrabaný pohyb.

Pokud potřebuje překonat potok nebo řeku, není to pro něj žádný problém, velmi dobře plave. Vyplavováním chodeb ho proto jen tak neutopíte. Ačkoli zejména zahrádkáři krtka v oblibě nemají, jde o velmi užitečné zvíře. Jeho potravou je nejrůznější hmyz, larvy, vajíčka, kukly, žížaly, často jsou jeho potravou i mláďata hrabošů. Na zimu si dělá zásoby, žížalám kousnutím způsobí ochrnutí a uchovává si je živé. Jeho chodby navíc provzdušňují půdu. Vytlačená půda na trávníku je téměř bez zárodků plevelů a velmi se hodí nejen na záhony, ale i do květináčů.

Krtek je samotář, své území si brání. Jeho teritorium může být až 3000 m2 rozlehlé. Pokud některý jedinec zahyne nebo se přemístí jinam, krtek si jeho chodby přivlastňuje. Na jaře se samci vydají hledat samičky teritorium neteritorium. Ujdou tak i 10 kilometrů a vrtají si i nové chodbičky.  Krtci vyvedou po měsíci březosti 2-7 mláďat (i 2x do roka) koncem dubna. Mláďata jsou slepá a holá, samice je měsíc kojí. Asi po třech týdnech opouštějí hnízdo. V té době se často dostanou na povrch, kde se stávají kořistí nejen dravců.

Krtek je chráněný, pokud ho otrávíte nebo jinak usmrtíte, můžete mít potíže s veterinární správou.

Facebook Naše voda

14.8.2013 11.31, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony

Aktuality

Kalendář

<< Říjen 2018 >>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Fotoblog

více >

KŘEST KNÍŽKYKŘEST KNÍŽKY
Autor: Nina Havlová

Video dne

více >