7. 4. 2020

Krtek je překvapivě dobrým plavcem

Schopnost plavání u krtka obecného je mezi odborníky na savce známa, přesto ji při pohledu do encyklopedií nebo kvalitních příruček uvádí jen málo autorů. Podrobnější údaje o plaveckých schopnostech krtků proto shrnul časopis Živa.

Většina autorů se shoduje, že se krtci ve vodě chovají přirozeně a do vody vstupují dobrovolně, při plavání mívá krtek obecný široce otevřené oči a po výstupu z vody se neotřepává. Zajímavá je rozmanitost plaveckých stylů krtků. Někteří plavou s rovnocennou pomocí všech nohou, jiní upřednostňují záběr předních končetin (krtek obecný) a další druhy zadních – krtek východoamerický (Scalopus aquaticus) nebo k. rejskovitý (Neurotrichus gibbsii) a hlavně vychucholové. U některých druhů leží čumák na hladině (krtek hvězdonosý – Condylura cristata), jiní ho používají jako šnorchl. Krtek obecný plave na hladině, ale třeba krtek východoamerický má zadní čtvrtinu těla ponořenou a část druhů se dokonce potápí (vychucholové a krtek hvězdonosý) – většinou na několik sekund, ale maximální rekord byl dvě minuty.

Zároveň je dobré si uvědomit, že krtci obecně jsou oproti mnoha podobně morfologicky vybaveným podzemním savcům asi nejvíce vlhkomilní (vlhký substrát se lépe prohrabává než vyprahlá hutná půda). Velikostně odpovídající druhy hlodavců vydrží plavat o polovinu kratší dobu (většinou do pěti minut). Plavecké výkony krtků mohou být navíc udržovány selekcí při povodních, u některých amerických druhů např. také pohybem v přílivové zóně pláží, kam se prohrabávají za potravou. Z pozorování autorů článku vyplývá, že krtek obecný plavání zdařile ovládá, stejně jako orientaci ve vodním prostředí. Z tohoto pohledu je zřejmé, že potoky a menší řeky pro něj nemohou tvořit bariéru.

Zdroj a foto: Časopis Živa (redakčně výrazně kráceno)

 

29.4.2015 10.31, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

JINOŠOVSKÉ ÚDOLÍJINOŠOVSKÉ ÚDOLÍ
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Duben 2020 >>
PÚSČPSN
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3