27. 5. 2020

Kromě jižní Moravy bojuje se suchem také kdysi úrodná Haná

Šest vodních toků v Olomouckém kraji má velké problémy s množstvím vody. Píše o tom olomoucká mutace Mladé fronty Dnes s tím, že vodohospodáři u nich hlásí stav sucha a v některých případech už z koryt voda téměř zmizela.

Rybáři kvůli extrémnímu úbytku vody stěhují ryby do míst, kde je vody více. I tak ovšem populace v řekách hyne, ohrožené jsou ryby i raci. “Sucho je hlášené na Moravě v Moravičanech, tam je stav vody 76 centimetrů. Romže ve Strážisku má vody tak málo, že se ani nedá změřit,” popsal Martin Jonov z ostravské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu. Stav sucha je i na Moravské Sázavě v Šumperku, kde je vody jen 29 centimetrů. A podobně jsou na tom i další řeky v kraji. Podle Jonova přitom nebudou zřejmě současné srážky tak vydatné, aby hladiny řek zvedly.

“Musely by přijít výraznější úhrny srážek, a to zejména při bouřkách, nebo dlouhotrvající deště, kdy se zvedá i hladina podzemních vod,” vysvětlil Jonov, který nedokázal říct, kdy se situace na tocích v povodí Horní Moravy zlepší. Bez vody je Blata či Oskava, málo je jí už ale i v Moravě. Velké sucho hlídají i vodohospodáři. “Evidujeme, že je velké sucho, ale kritický stav zatím nemáme nikde hlášený. Současný stav může ohrozit hlavně ryby v menších tocích, kde dochází k zahřívaní vody a úbytku kyslíku,” řekla mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková.

Že sucho nejvíce ohrožuje právě ryby, které nedostatkem kyslíku ve vodě hynou a při malém průtoku vody je navíc může významně postihnout jakékoliv znečištění, potvrzují i rybáři. “Sucho je problém, menší toky jako třeba říčka Blata a Oskava jsou prakticky bez vody,” popsal hospodář olomoucké organizace Českého rybářského svazu Václav Zelníček. “Z Trusovického potoka jsme museli dokonce ryby vylovit a přemístit je do Moravy. V té je teď ale také velmi málo vody,” krčí rameny Zelníček. Při nízkém stavu vody stačí k otrávení ryb i malé znečištění.

Právě olomoučtí rybáři minulý týden kvůli suchu a vysokým teplotám přišli o 15 kilogramů ryb. Ty uhynuly v olomouckém rybníku zvaném Hamrys v ulici Požárníků v městské části Slavonín. Podle Zelníčka je výlov a přemístění ryb v takovém případě prakticky jedinou možnou nadějí na jejich záchranu. “Nic moc jiného se s tím dělat nedá. Největší problém je nedostatek kyslíku a znečištění. Podobná situace u nás nastane tak jednou za pět let,” dodává Zelníček.

To potvrzuje i hospodář místní rybářské organizace ve Velké Bystřici Martin Šípek. „Pravidelně bývá začátek července abnormálně vlhký a konec srpna spíš suchý,” říká. Přestože u nich situace zatím není tak vážná, toky hlídají. “Před měsícem nám kvůli suchu uhynuli raci v Hlubočkách, teď je zatím klid. Proud je ale malý, a když se stane, že do vody unikne nějaká odpadní voda, ryby jsou hned ohroženy. Hlídáme to, a pokud by se začaly převracet, musíme je vylovit a přemístit jinam,” uzavírá Šípek.

Zdroj: http://olomouc.idnes.cz

31.8.2012 10.56, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

NOVÝ MOST PŘES LABENOVÝ MOST PŘES LABE
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<<Květen 2020>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31