8. 8. 2020

V Krkonoších se dnes setkali ministři životního prostředí ČR a Polska

Se svým polským protějškem Maciejem Grabowskim se sešel dnes při příležitosti Dne Krkonoš na Sněžce ministr životního prostředí ČR Richard Brabec. Informovala o tom mluvčí ministerstva Petra Roubíčková.

Na Sněžce pak podle mluvčí došlo na podpis nové dohody o spolupráci, kterou mezi sebou podepsali ředitelé Správy KRNAP a Karkonoskiego Parku Narodowego. Nová dohoda potvrdí dlouhotrvající oboustrannou spolupráci ve vědě a výzkumu, monitoringu a propagaci Krkonoš. První dohodu o spolupráci podepsali někdejší ředitelé v roce 2004. Následujících deset let ukázalo, že přeshraniční spolupráce v pohoří, jakým jsou Krkonoše, je cestou správným směrem. Vzájemné kontakty a výměna informací a zkušeností za poslední roky dosáhla nebývalé intenzity.

„Kvalita přeshraniční spolupráce mezi správami krkonošských národních parků může být příkladem pro naše ostatní národní parky,“ řekl ministr životního prostředí ČR Richard Brabec. „Ne nadarmo byla dlouhodobá a kvalitní přeshraniční spolupráce správ obou parků nedávno oceněna asociací Europarc Federation zvláštním certifikátem v rámci programu Transboundary Parks Initiative,“ dodal ministr Brabec. „S kolegy na polské straně hor jsme v dennodenním styku, řešíme spolu množství společných projektů – ať v oblasti propagace, vědy a výzkumu, tak i monitoringu,“ uvedl ředitel Správy KRNAP Jan Hřebačka.

V rámci Dne Krkonoš připravila Správa KRNAP pro návštěvníky na hřebenech hor (na české i polské straně) několik stánků, kde se zájemcům věnovali lektoři ekologické výchovy a formou různých her jim přibližovali unikátnost okolní přírody. V odpoledních hodinách ministři a ředitelé národních parků společně otevřeli nedávno opravenou Jantarovou cestu. Její oprava se uskutečnila v rámci projektu Rekonstrukce turistických chodníků ve východních Krkonoších, spolufinancovaného na české straně z prostředků Operačního programu Životní prostředí. Jedná se zhruba o 500 metrů dlouhý úsek cesty, která byla v zoufalém technickém stavu a byla opravena tradiční technikou užívanou v Krkonoších po staletí, zvanou štětování. Jantarová cesta je jedním z úseků takzvané Slezské cesty. Je ohraničena Luční boudou a Karpaczem.

Den Krkonoš pak ministr Brabec zakončil slavnostním křtem nové knihy Příběh Luční boudy z cyklu historických příběhů o krkonošských boudách. Příběh Luční boudy historika a emeritního ředitele Krkonošského muzea Miloslava Bartoše vydala Správa KRNAP v roce 2014. Jde o publikaci z cyklu historických příběhů krkonošských chat, který odstartovala v roce 2012 publikace Příběh Erlebachovy boudy.

Naše voda, foto z akce: MŽP

30.6.2014 16.07, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

MYSLIVECKÝ RYBNÍK, KornaticeMYSLIVECKÝ RYBNÍK, Kornatice
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Srpen 2020>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6