22. 5. 2019

30.8.2018 11.10, Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině

Krajinu na podzim obohatí stovky nových stromů. Vysadí je místní lidé

Na patnácti místech republiky díky dobrovolnému zapojení obyvatel vyroste přes sedm stovek nových stromů a keřů. Připomněl to dnes David Kopecký z brněnské Nadace Partnerství.

Občané tak podle něj pomohou obnovit ovocné sady starých odrůd i aleje kolem místních komunikací, polních cest a cyklostezek. Finance určené na podzimní výsadby poskytla Nadace Partnerství, která za tímto účelem uvolnila více než 330 tisíc korun. Mezi podpořenými projekty je i sedm výsadeb, které finance získaly díky internetovému hlasování Stromy místo letáků. Na této iniciativě nadace dlouhodobě spolupracuje se společností MAKRO. Tři z míst zase ozelení nové Stromy svobody, které se podařilo vysadit díky podpoře tzv. „dobroběžců“, kteří se účastní běžeckých závodů RunCzech. Informace o jednotlivých projektech naleznete na webu Nadace Partnerství v sekci granty.

Loni na podzim se do sázení stromů zapojilo stovky lidí všech věkových skupin, podobnou účast nadace očekává i v letošním roce. „Komunitní rozměr akce je pro nás stejně důležitý jako výsadba samotná. Rozvíjí vztah lidí k vlastní krajině a prohlubuje spolupráci mezi obcí a spolky, sousedy, spolužáky, rodiči a dětmi,“ říká Radim Cenek z Nadace Partnerství. A dodává, že zároveň snižuje riziko poškození nově vysazených stromů vandaly.

Sázet stromy letos byl zájem o sázení stromů rekordní. Celkem 77 obcí, škol, spolků a dalších organizací se ucházelo o finanční příspěvek, od nadace jej nakonec obdrželo patnáct z nich. Sedm míst k výsadbě vybrala veřejnost v internetovém hlasování Stromy místo letáků, kde se sešlo přes dva tisíce hlasů. „V této inciativě se již devátým rokem snažíme motivovat naše zákazníky k odběru elektronických letáků. Za každého zákazníka odebírajícího elektronický leták, věnujeme Nadaci Partnerství dvacet korun. Hlasování rozhodlo, že nashromážděné finance letos poputují do Horní Cerekve, Kraslic, Háje ve Slezsku, Merboltic, Želetic, Oudolně a aleje mezi Pustou Polomí a Kyjovicemi,“ vysvětluje Romana Nýdrle ze společnosti MAKRO.

Nadace podporuje návrat původních druhů dřevin do krajiny a obcí, protože se lépe přizpůsobily místním podmínkám a jsou odolnější vůči nepříznivým vlivům. Mezi vysazenými stromy proto budou lípy, jeřáby, duby, jilmy nebo břízy. Z ovocných dřevin se budou sázet krajové odrůdy, které se u nás pěstovaly zhruba do poloviny minulého století a po té téměř zanikly. Jejich výsadba do alejí a veřejně přístupných sadů mimo jiné přispěje k zachování pestrosti ovocných odrůd, zajištění potravy pro hmyz a další živočichy či zkrášlení míst v období květu, jednomu z nejkrásnějších fenoménů české krajiny.

Naše voda, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

30.8.2018 11.10, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Statistiky a kauzy

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

VÝSTAVA VODOVODY-KANALIZACEVÝSTAVA VODOVODY-KANALIZACE
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Květen 2019 >>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2