29. 5. 2020

Kraje chtějí víc lokalit pro případnou výstavbu vodních nádrží

Celkem 66 území chráněných pro případnou výstavbu přehrad pro akumulaci povrchových vod, které jsou součástí takzvaného „generelu“ lokalit vhodných pro zadržování vody, se může zvýšit na dvojnásobek.

Portálu Naše voda to dnes řekl vrchní ředitel odboru vodního hospodářství ministerstva zemědělství Pavel Punčochář. Zájem krajů vyplynul podle jeho slov z jednání se zástupci ministerstev zemědělství a životního prostředí týkající se podmínek možné výstavby přehrad ve zmiňovaných 66 lokalitách. Při těchto jednáních vznesly dotčené obce v deseti případech zásadní připomínky a nadále tak budou pokračovat jednání, jak v takových lokalitách při výběru území pro akumulaci povrchových vod postupovat dál. „Mnohdy je to velmi dobře řešitelné, pokud jde ten uvažovaný profil přehrady posunout o něco níže po produ a dotčené obce by se ocitly nad nádrží, nikoli pod ní,“ uvádí ředitel. Ministerstvo zemědělství také podle Punčocháře objednalo studii, týkající se jednoho z území, které má být údajně poddolováno vzhledem k tomu, že na něm byly v minulosti provozovány stříbrné doly.

„Je pozoruhodné, že řada krajů si při projednávání záměrů územního rozvoje přeje mnohem širší hájení území pro případnou výstavbu přehrad. Jde o dalších 65 lokalit pro výstavbu přehrad mimo území, na kterých se dohodla ministerstva zemědělství a životního prostředí,“ zdůraznil Punčochář. Z toho podle něj vyplývá, že kraje cítí potřebu si do budoucnosti vodu zajistit. Území chráněná pro akumulaci vod se tak mohou objevit v plánech územního rozvoje krajů, v tom případě ale existuje riziko, že se takové lokality dotknou chráněných území a výstavba nádrží by v praxi nešla realizovat. „Nicméně, pokud začneme skutečně pociťovat dopady klimatických změn, tak se na ten problém budou všichni dívat úplně jinýma očima, než nyní,“ uzavírá Punčochář.

Zdroj: Naše voda

2.5.2011 14.28, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Přehrady a vodní díla

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

NOVÝ MOST PŘES LABENOVÝ MOST PŘES LABE
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<<Květen 2020>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31