15. 10. 2019

Kraj shání recept na léčbu Hracholuské přehrady

Hracholuská přehrada, oblíbená rekreační oblast Plzeňského kraje, by měla podle představ hejtmanství jednou konkurovat Lipnu. Jak ale podotýká deník Právo, zatím ale za jihočeským mořem kvalitou vody hlavně v horní částí nádrže výrazně zaostává.

To by se však mělo do budoucna změnit. Kraj ve spolupráci s Povodím Vltavy loni začal monitorovat, jak se do nádrže dostávají fosfor a dusík, tedy prvky, které jsou hlavním zdrojem živin pro sinice. Hlavně ty v létě proměňují horní část přehrady v zelenou břečku. Získaná data zanalyzuje studie, za niž hejtmanství zaplatí dva milióny korun, hotová má být do podzimu. „Už teď je jasné, že jednoduché řešení neexistuje,“ řekl Právu hydrobiolog Jindřich Duras z Povodí Vltavy.

„Měření jsme spustili v dubnu 2017 a skončí v březnu. Některá data získáváme každý měsíc, jiná třikrát za vegetační sezónu,“ vysvětlil Duras. „První výsledky ukazují, že stav nádrže nezhoršují jeden či dva velké průšvihy, které odstraníme, a všechno bude v pořádku. Tak to není, čeká nás docela široké spektrum drobnějších opatření. A to takových, kterými jsme se v souvislosti s kvalitou vody doposud moc nezabývali,“ upozornil hydrobiolog a dodal: „Předběžně se zdá, že velmi významným zdrojem fosforu je splašková kanalizace, kterou při větších deštích nepoberou čističky.“ Studie by měla stanovit, jaké kroky povedou k nápravě. „Pravděpodobně bude nutné zlepšit čistění odpadních vod, a to nad rámec platné legislativy, protože ta je aktuálně velmi benevolentní,“ upozornil Duras. „Zároveň musíme začít lépe hospodařit s dešťovou vodou, a to zejména ve městech a obcích – povodí řeky Mže, na níž přehrada leží, je poměrně velké a sídel je tam relativně dost. Přednostně by se samozřejmě měla řešit ta největší,“ uvedl Duras.

Zdroj: Právo (redakčně kráceno), ilustrační foto (Hracholusky) Naše voda – Nina Havlová

5.1.2018 9.25, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Přehrady a vodní díla, Statistiky a kauzy

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

NANOFILTRAČNÍ STANICE DOMAŠOV NAD BYSTŘICÍNANOFILTRAČNÍ STANICE DOMAŠOV NAD BYSTŘICÍ
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Říjen 2019 >>
PÚSČPSN
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3