20. 9. 2020

Kraj připravuje komplexní řešení pohornické krajiny na Karvinsku

Po celé ČR již od roku 2016 financuje Ministerstvo životního prostředí (MŽP) v malých obcích, kde nemají možnost připojení na velké vodní nádrže, posílení a vybudování nových zdrojů pitné vody. Uvedla to v souvislosti s dnešní návštěvou ministra Richarda Brabce v Moravskoslezském kraji mluvčí MŽP Petra Roubíčková.

Podpora se vztahuje nejen na podzemní, ale i povrchové zdroje, a také na výstavbu nových nebo rekonstrukci nefunkčních přivaděčů pitné vody. Od roku 2016 si o dotace v hodnotě 456 milionů z MŽP požádalo téměř 411 obcí, což znamená téměř 200 tisíc lidí nově napojených na zdroje pitné vody a zájem stále roste s tím, jak se v Česku prohlubují dopady sucha. V Moravskoslezském kraji, kde je oproti zbytku republiky menší podíl malých obcí, kterých se podpora týká, si o dotaci na posílení zdrojů pitné vody požádalo 10 obcí. Mezi nimi právě obec Vrchy, kde dnes ministr Brabec svou návštěvu Moravskoslezského kraje zahájil. Obec pro své občany posílila vodní zdroje a vybudovala novou úpravnu pitné vody. Projekt stál celkem téměř 6 milionů korun a obec na něj získala 3 miliony korun ze Státního fondu životního prostředí ČR.

„V rámci boje se suchem je u nás nezbytné nejenom zajišťovat zdroje pitné vody pro občany, ale také navracet vodu do krajiny, kde přispívá ke koloběhu vody. V České republice je v rámci boje suchem nutné dělat souběžně všechna opatření, a to jak stavební, jako například propojování vodovodní sítě přivaděči, výstavbu vodovodů či nových vodárenských nádrží, pro zajištění pitné vody pro občany, tak přírodě blízké, jako například nové mokřady, tůně, rybníky, průlehy a krajinné prvky, ale také rozlivy vody pro zajištění vody v krajině a doplňování podzemních vod. Od roku 2014 bylo podpořeno 870 takových projektů za více než 3 miliardy korun. Současně ministerstvo podporuje řadu menších a drobnějších projektů v krajině, které pomáhají posilovat její přirozené funkce. Takových projektů se realizovalo po celé České republice už přes pět a půl tisíce,“ upozorňuje ministr Brabec. Projekty realizované v přírodní rezervaci Bažantula nebo na Kozmických loukách, které ministr Brabec během své cesty rovněž navštívil, patří právě mezi ty projekty, které MŽP v rámci přírodě blízkých opatření proti suchu financuje.

„Moravskoslezský kraj právě aktivně připravuje rozsáhlý projekt za téměř půl miliardy korun. Jeho cílem je komplexní řešení pohornické krajiny na Karvinsku v souvislosti s dopady změny klimatu. Většinu finančních prostředků máme v plánu získat z Evropské unie, kofinancovat budeme i z krajské pokladny. V projektu počítáme s významnými partnery z regionu, ale budeme rádi, když roli partnera přijme také Ministerstvo životního prostředí. Náš region je ve fázi, kdy se vyrovnává se svou silně průmyslovou historií a podpora Ministerstva pro nás znamená nejen potřebnou záštitu, ale i velkou pomoc. Příležitost prezentovat panu ministrovi naše plány byla pro nás velmi důležitá,“ řekl náměstek hejtmana MSK pro regionální rozvoj Jan Krkoška.

Zdroj: MŽP, ilustrační foto (ČOV Karviná) SmVaK

27.6.2019 14.47, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Prevence povodní, voda v krajině, Statistiky a kauzy

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

SYSTÉM MALÝCH TŮNĚK A MEZÍSYSTÉM MALÝCH TŮNĚK A MEZÍ
Foto: Vojta Herout

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Červenec 2020>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2