19. 9. 2020

4.9.2020 13.09, Rubrika: Čistota vody a rekreace

Koupací sezona končí, přírodní koupaliště byla většinou čistá

Letošní koupací sezona v Česku končí. Hygienici proto přestávají měřit kvalitu vody v přírodních koupalištích. Na většině míst se ale lidé stále koupat mohou. Vyhnout by se měli pouze několika koupalištím a rybníkům, důvodem jsou nejčastěji přemnožené sinice, zjistila ČTK.

Hygienici zakázali koupání například v rybníku Pod hradem v Bohušově na Bruntálsku. S ohledem na závěr koupací sezony sice končí i platnost vydaného zákazu, lidé by se ale rybníku přesto měli vyhnout. Je silně zasažený sinicemi.

V Moravskoslezském kraji nedoporučují hygienici osvěžení na Těrlické přehradě na Karvinsku a v nádrži Brušperk, a to kvůli cerkáriím. Riziko onemocnění cerkáriovou dermatitidou nelze vyloučit ani při koupání ve Vrbickém jezeře.

Nevhodná ke koupání jsou rovněž dvě přírodní koupaliště v Libereckém kraji. Na stupni čtyři pětiškálové stupnice je od začátku sezony koupaliště v Chrastavě kvůli kolísavé kvalitě vody ve Vítkovském potoce, který ho napájí. Hamerské jezero je nevhodné ke koupání kvůli přemnoženým sinicím.

Stejně jako celé léto není situace dobrá ani na přehradě České údolí u Plzně. “Kvalita vody je tam asi nejhorší, jaká může být. Nádrž je přes měsíc zcela pod nadvládou sinic, které asi před třemi týdny začaly hynout, ale jak se nádrž po deštích vždy propláchne, sinice dál narůstají a situace se nezlepšuje,” uvedl hydrobiolog Jindřich Duras

Navzdory podobným případům mají za sebou přírodní koupaliště v ČR jednu z lepších sezon. Například v Jihomoravském kraji měla letos nejlepší vodu za posledních 15 let. Hygienici si to vysvětlují vysokými průtoky vody. Také v Praze byla na většině míst voda čistší než loni. Ani ve Středočeském kraji nemusel být nikde vyhlášen zákaz koupání, ačkoliv písník v Bakově nad Jizerou byl kvůli masivnímu výskytu sinic ke koupání nevhodný.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto

4.9.2020 13.09, Rubrika: Čistota vody a rekreace

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

SYSTÉM MALÝCH TŮNĚK A MEZÍSYSTÉM MALÝCH TŮNĚK A MEZÍ
Foto: Vojta Herout

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Září 2020>>
PÚSČPSN
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4