10. 4. 2020

Kormoráni snižují druhovou pestrost našich ryb

Přemnožení a ryby zabíjejíci kormoráni trápí již mnoho let nejen naše rybáře, ale i jejich kolegy v řadě dalších zemí. Odstřel kormoránů je sice na některých lokalitách povolen, i tak jde ale často o proces, v němž je třeba přesvědčit příslušné úředníky, kteří od stolů svých kanceláří nezřídka nevědí, o co se při omezení stavů kormoránů v naší krajině hraje.

V rámci celkového„zelenání světa“ se pak navíc mnohým laikům zdá, že střílet kormorány je špatné. Jenže to tak není – při cíleném snižování stavů kormoránů se hraje o druhovou pestrost ryb v našich vodách, zdaleka nejen o počet kaprů.Naopak, dospělý kapr je pro kormorána příliš velký a těžký, takže větší část spektra jeho kořisti tvoří ryby menší, například siven. Nejen stavy této ryby v našich vodách přitom vytrvale klesají, což má nejen negativní dopad na produkční rybářství, ale i na sportovní rybolov a v konečném důsledku na biodiverzitu v oblasti vod.

Ochrana kormoránů je tak jedním zčetných projevů nesystémové ochrany živočichů, kterou lze charakterizovat zachováním jednoho druhu na úkor několika jinýchživočišných druhů. Takový přístup však nejenže přítroděnepomáhá, ale naopak jí škodí víc, než kdyby žádná ochrana neexistovala. Jako stále aktuálnější se tak jeví otázka odborné způsobilosti amatérských ochránců přírody, která se musí, na rozdíl od dosavadní praxe, odvíjet od schopnosti posoudit všechny následné důsledky ochranářských kroků.

Potřeba věrohodných kapacit a skutečných odborníků není jen problémem ochranářství. Jako naléhavá se jeví například i v oblasti šíření informací o prospěšnosti či rizicích konzumace potravin pro lidský organismus. Profese „nutričního poradce“ totiž bohužel patří mezi volné živnosti, takže potravinářská doporučení může prezentovat doslova každý. A podle toho to také vypadá. I proto se stále častěji ozývají hlasy volající po zařazení profese nutričního poradce mezi živnosti vázané, aby se alespoň opticky dalo rozlišit, kdo s veřejností pouze manipuluje, a kdo má aprobaci k odborným vyjádřením. Nebylo by, zdá se, na škodu, odlišit emoce a skutečné argumenty také v oblasti ochrany přírody.

Petr Havel

26.8.2011 15.00, Rubrika: Rybářství a rybníkářství, Komentář týdne

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

JINOŠOVSKÉ ÚDOLÍJINOŠOVSKÉ ÚDOLÍ
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Duben 2020 >>
PÚSČPSN
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3