30. 5. 2020

Kontroly vodáren mají také odhalit rezervy při obnově infrastruktury

Do soukromých i městských firem, které v Česku prodávají a čistí vodu, začne ještě letos chodit výrazně více kontrolorů než dosud. Informuje o tom deník Hospodářské noviny.

Vláda chce podle deníku zpřísnit prověrky hospodaření těchto společností a důkladněji dohlédnout na to, zda lidem neúčtují příliš vysoké ceny vodného a stočného. A také, jestli nechávají dost peněz na budoucí investice do nových potrubí nebo čističek odpadních vod. Právě nedostatek peněz do obnovy infrastruktury je jedním z největších problémů českého vodárenství. I proto ministři financí a zemědělství, jejichž úřady na vodohospodářství dohlížejí, zřídili na pokyn vlády nové speciální kontrolní týmy. A nyní do nich nabírají posily. „Jednoznačným cílem celého záměru je zpřísnění regulačních pravidel ve prospěch spotřebitelů,“ řekl mluvčí ministerstva financí Michal Žurovec.

Podle odborníků to nebude znamenat, že se například sníží ceny vody. Jde spíše o opatření, které má díky zvýšenému počtu prověrek zajistit, že vodárny skutečně dodržují pravidla hry v regulovaném odvětví. „Stát bude mít větší jistotu, že firmy nešidí své zákazníky v oboru, kde panuje přirozený monopol,“ podotkl specialista na vodohospodářství Antonín Raizl z poradenské společnosti EY.

Nových kontrolorů budou výhledově desítky. Zatímco Jurečkovi lidé budou hlídat, aby firmy nechávaly ze svých zisků dost peněz na investice do obnovy zařízení, Babišovi podřízení pak budou bdít nad dodržováním norem pro tvorbu cen za vodu a odvod splašků. „Cílený dohled v této oblasti považujeme za velmi správný a potřebný,“ uvedl mluvčí ministerstva zemědělství Hynek Jordán.

Zdroj: Hospodářské noviny, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová (Podolská vodárna)

 

 

19.2.2016 8.26, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Voda a naše peněženka, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

NOVÝ MOST PŘES LABENOVÝ MOST PŘES LABE
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<<Květen 2020>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31