21. 9. 2020

Koně z Exmooru začali v NP Podyjí spásat Mašovickou střelnici

Jedenáct exmoorských koní do Podyjí přivezla společnost Beleco v rámci projektu Military LIFE for Nature. Informuje o tom elektronický bulletin Národního parku (NP) Podyjí – Podyjské e-listí.

Koně mají spásat přibližně 35 hektarů pastvin na Mašovické střelnici. Zabrání tak jejímu zarůstání a pomohou zachovat pestrou škálu druhů na této unikátní lokalitě. „Koně budou pastvinu zabydlovat postupně během příštích několika let. Počítáme s tím, že se stáda přirozeně rozrostou. Počet koní tak v budoucnu bude odpovídat rozloze pastviny,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel společnosti Česká krajina, která má zavedení pastvy koní v Podyjí na starosti. Obě pastviny v NP Podyjí mají dohromady zhruba 70 hektarů. První měsíc po příjezdu museli ale koně z anglického Exmooru strávit v aklimatizační sekci. Tam byli pod kontrolou ošetřovatelů, aby se vyloučilo případné onemocnění nebo poranění.

Návrat velkých kopytníků do české přírody je součástí projektu Military LIFE for Nature. Jeho hlavním účelem je podpora a zachování vzácných druhů rostlin a živočichů, které ke svému životu potřebují plochy s různorodou nelesní vegetací. Projekt zajišťuje péči o přírodu v pěti bývalých vojenských cvičištích v různých částech České republiky.„Zavádíme několik netradičních způsobů péče o cenná území. Pojezdy těžké techniky, pastvu velkých býložravců a hospodářskou pastvu. Z hlediska počtu vzácných rostlin a živočichů patří vojenské prostory mezi nejhodnotnější lokality v České republice,“ říká Marta Kotecká Misíková, vedoucí projektu. Do projektu byl například zařazen i Načeratický kopec u Znojma. Probíhá zde pastva koz a ovcí a konají se zde i akce pro veřejnost s pojezdy tanků.

Pětiletou akci Military LIFE for Nature řídí nevládní organizace Beleco. Dalším partnerem je Česká krajina, která začala do Česka znovu vysazovat velká zvířata, jako jsou divocí koně nebo zubři. Dále pak organizace Wetland, která má zkušenosti s rozsáhlými zásahy na biologicky zajímavých lokalitách, ať už za pomocí těžké techniky nebo méně invazivních metod. Na projektu se podílí i Ministerstvo životního prostředí.

Zdroj a foto: e-listí NP Podyjí

 

14.7.2018 8.02, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

SYSTÉM MALÝCH TŮNĚK A MEZÍSYSTÉM MALÝCH TŮNĚK A MEZÍ
Foto: Vojta Herout

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Září 2020>>
PÚSČPSN
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4