10. 7. 2020

Do konce dubna je v Českých Budějovicích k vidění 15 nejlepších snímků Šumavy

Ve fotografické českobudějovické galerii U Beránka je k vidění patnáct nejlepších snímků ze Šumavy, které za minulý rok vyfotili zaměstnanci Správy Národního parku (NP) a CHKO Šumava. Informoval o tom mluvčí NP Pavel Pechoušek.

Snímky vybrala odborná porota z tisíců snímků, které zaměstnanci za minulý rok pořídili. „Jenom lidé, kteří žijí a pracují naŠumavě, mohou naslouchat svému lesu a přinést skutečné obrazy živé přírody“ -tak zní motto výstavy Šumavský lov, kterou v českobudějovické Galerii U Beránka instalovala Správa NP a Chráněné krajinné oblasti Šumava. Na výstavě je k vidění 15 nejlepších snímků, které během roku 2012 na území NP Šumava nafotili jeho zaměstnanci.

„Naši lesníci, vědci, pracovníci Informační a strážní služby prochodí po šumavských pěšinách a stráních někdy i celé dny. Kromě tužky a bloku často nosí také fotoaparát, který také často a efektivně používají. Díky němu mohou ti, kteří na výstavu dorazí nahlédnout do světa lidí, kteří naŠumavě žijí a pracují a jsou přirozenou fotografickou kronikou Šumavy a šumavské divočiny,“ uvádí Jiří Mánek, ředitel Správy NP a CHKO Šumava.

Soutěž se letos konala již po druhé. Z tisíců snímků vybrala ty vítězné odborná, nezávislá porota složená z profesionálních fotografů, ve složení Vladislav Hošek, Petr Šebek, Andrej Macenauer a Ivan Lukeš. Což jsou externí fotografové, kteří se správou parku spolupracují a do archivu správy poskytují některé své zajímavé snímky. Mezi patnácti snímky mají největší zastoupení fotografie Václava Hřebka, který pracuje jako vedoucí územního pracoviště na Borové Ladě. Objevují se na nich jak unikátní přírodní scenérie, které nabízí jen návštěva národního parku, tak i jedinečné momentky zvířat, které na území parku žijí.

„K focení mě v poslední době nejvíce motivovala potřeba získat fotografie do rekonstruovaných informačních center (Kvilda a Svinná Lada). Díky doprovodům filmařů i fotografů – dodavatelů expozic, vznikly i tyto snímky. Nejblíže mám díky své profesi k fotografování zvířat, což je pro mě stále velká výzva,“ popisuje Hřebek.

Výstava Šumavský lov potrvá v Galerii U Beránka do 30. dubna. Kurátor galerie David Veis plánuje již další spolupráci. „Mám radost, když u dospělých lidí funguje zapálení pro věc a odhodlání ukrást si kus času pro svůj koníček, v tomto případě fotografování. Rád jsem nabídl lidem ze Šumavy zázemí pro jejich fotografie a již nyní plánujeme několik společných fotografických výprav v srdci Šumavy, aby lidé z parku při příští výstavě měli tolik dobrých fotografií, aby nevěděli jakou vybrat,“ uzavírá Veis.

Naše voda

9.4.2013 16.05, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

NAUČNÁ STEZKA OLŠINANAUČNÁ STEZKA OLŠINA
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Červenec 2020>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2