5. 6. 2020

Kompletní generátor je opět 160 metrů pod zemí lipenské hráze

Roční modernizace a ekologizace provozu vodní elektrárny na Lipně se blíží ke svému cíli. Nyní byl na své místo v podzemní strojovně usazen 230tunový rotor generátoru do zbrusu nového 100tunového statoru. Na plný výkon najede výkonnější lipenská elektrárna před letošními Vánoci a dá elektřinu další tisícovce jihočeských domácností. Uvedl to Martin Schreier, mluvčí ČEZ pro obnovitelné zdroje.

Historicky nejrozsáhlejší rekonstrukce elektrárny na největším umělém jezeře v České republice odstartovaná začátkem loňského listopadu se blíží k úspěšnému závěru. Výměna jedné z dvojice 60 MW turbín, která je umístěna 160 metrů pod povrchem země, byla završena opětovným uložením rotoru generátoru na jeho místo ve strojovně elektrárny. Uzavřel se tak kruh událostí zahájený loni v prosinci vytažením 230tunového rotoru generátoru k opravě a pokračující odvozem dvou 50tunových částí statoru generátoru k sešrotování. „Včera se generátor sestávající z opraveného rotoru a úplně nového statoru vrátil zkompletovaný na své místo,“ říká vedoucí odboru provozu Elektrárny Lipno Bedřich Kučera. Nový stator byl v uplynulých týdnech postupně sestavován z cca 20tunových komponent. Včerejší náročná operace, při níž byl rotor generátoru spouštěn na své místo s pomocí dvojice mostových jeřábů v hale podzemní strojovny, trvala několik hodin.

Celkové investice modernizace činí cca 200 milionů korun. Zhotoviteli, kteří vyšli vítězně z veřejné soutěže, jsou konsorcium ČKD Blansko Engineering a ČKD Blansko Strojírny pro strojní část projektu, společnost 1. Servis Energo pro generátor a firma Andritz Hydro pro elektropráce a řídicí systém. Hotovo by mělo být na Lipně zhruba v polovině letošního prosince. Modernizace přinese navýšení účinnosti o cca 4 % a zvýšení roční výroby o 4 miliony kWh elektřiny. „Lipno tak ve srovnání s dneškem dá elektřinu další tisícovce jihočeských domácností,“ podotýká Bedřich Kučera. Akce současně znamená práci pro desítku specialistů.

Generální oprava ve strojní části elektrárny znamená mj.:

kompletní výměny turbíny (především zabetonované spirály, oběžného kola, rozváděcího ústrojí, turbínového ložiska)

výměny regulace turbíny – přechod  na vysokotlaké zařízení (cca 200 bar)

přetěsnění všech potrubních systémů

opravy revizního těsnění kulového uzávěru

opravy vtokového objektu – zejména oprava česlic a rychlozávěru a vodících kolejnic rychlozávěru

 

Vodní elektrárny stabilizují soustavu

Vodní elektrárny ČEZ a.s., významně přispívají ke stabilizaci energetické soustavy. Jsou schopny dodávat elektřinu do sítě za 90 – 150 vteřin, a optimalizovat tak provoz tepelných elektráren. V dalších letech se ve stále větším rozsahu začnou na objemu výroby Vodních elektráren ČEZ, a. s., projevovat pozitivní efekty vyplývající z programu ekologizace a modernizace. V roce 2022 dosáhne celkový přírůstek produkce ve vodních elektrárnách více než 60 milionů kWh ročně. To bude znamenat elektřinu pro dalších 17 tisíc domácností a úsporu emisí CO2 zhruba o 60 tisíc tun. Již dříve zmodernizovaná soustrojí a nové technologie zajišťují lepší zpracování hydropotenciálu např. na elektrárnách v Kamýku, Slapech, Mohelnu, Vraném nad Vltavou a přečerpávacích vodních elektrárnách Dalešice a Štěchovice.

Naše voda, foto: ČEZ

31.10.2013 14.22, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Přehrady a vodní díla

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

VN JEŽKOVECVN JEŽKOVEC
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<<Červen 2020>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5