10. 7. 2020

16.5.2019 12.45, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě

Komisař Hogan oznámil podporu „Iniciativy jednoho hektaru“

Během konference „Naše lesy, naše budoucnost“, která se konala tento měsíc v Bruselu, prezentoval komisař Hogan návrh nového dotačního titulu, který nazval „Iniciativa jednoho hektaru“. Informuje o tom na svých stránkách Asociace soukromého zemědělství ČR (ASZ).

Tento program má více motivovat členské státy k podpoře životního prostředí i pomocí dotací v rámci nové Společné zemědělské politiky EU po roce 2020. „Iniciativa jednoho hektaru“ navrhuje, aby členské státy odměňovaly zemědělce platbami, pokud zalesní jeden hektar své zemědělské půdy. Návrh přednesl v souladu s hlavním tématem konference, kterým bylo přispění lesnického sektoru v boji proti klimatickým změnám. Dotace by měla být udělována prostřednictvím financí z Programu rozvoje venkova a členským státům by výrazně napomohla splnit jejich cíle v oblasti zlepšování klimatu a biologické rozmanitosti, a to už při tvorbě vlastního Strategického plánu. Strategický plán musí každý členský stát vytvořit podle stanovených pravidel EU pro svou vlastní zemědělskou politiku po roce 2020. A právě zde mají členské státy možnost zohlednit vlastní priority jak v oblasti zemědělství, tak i v ekologii a ochraně klimatu, a podpořit je například právě subvencemi. Aby se zajistila minimální administrativní zátěž pro zemědělce při žádosti o tuto dotaci, počítá se v příštím rozpočtovém období s paušální platbou na rok a na zmíněný jeden hektar.

Členský stát by měl ale finančně podporovat vždy jen takovou formu zalesnění, která je přínosem pro krajinu, nikoliv pouhé prvoplánové zalesňování zemědělské půdy tak, aby farmář dosáhl na dotaci. „Iniciativa jednoho hektaru“ by měla být prostorem a možností k vytvoření hodnotných, pro krajinu přínosných ekosystémů, které podporují zadržování vody v krajině, dokáží regulovat povodně a omezují erozi a ubývání půdy. Zároveň musí být i výrazným přínosem pro biologickou rozmanitost krajiny, kdy přináší tolik potřebný úkryt nejen pro polní živočichy. Bylo by velmi prozíravé v rámci této „Iniciativy“ podpořit i agrolesnický princip hospodaření na zemědělské půdě. Je nutné tuto možnost, kterou Strategické plány dávají každému členskému státu, správně uchopit a podat naší krajině tolik potřebnou pomocnou ruku.

Komisař Hogan vybídl členské státy, aby tuto iniciativu přijaly a podporovaly, neboť přispěje k dosažení environmentálních cílů a pomůže ochránit naše veřejné statky – včetně vody, půdy a lesů.

Zdroj: ASZ, primární zdroj: Agriinfo.eu, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

 

16.5.2019 12.45, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

NAUČNÁ STEZKA OLŠINANAUČNÁ STEZKA OLŠINA
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Červenec 2020>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2