6. 7. 2020

Kojenecké plavání je pro miminka přínosem, důležitá je kvalita vody

Kurzy plavání pro maminky s malými dětmi jsou mezi lidmi stále oblíbenější – a to je dobře. Přesto je vhodné uvědomit si některé důležité zásady, které by měly tyto aktivity provázet, aby plnohodnotně naplnily svůj účel.

Pohybem ve vodě každopádně děti získávají nové zkušenosti, nejen motorické, ale i sociální i komunikační, ve společnosti dalších dětí. Přínosem pro miminko také je, že se postupně otužuje, procvičuje jednoduchým způsobem správné držení těla, plaváním (pohybem ve vodě) příznivě ovlivňuje srdeční a cévní systém, chuť k jídlu a v neposlední řadě je taková aktivita prevencí před utonutím. V kurzech plavání pro maminky s dětmi se totiž mimo miminka naučí především nebát se vody či zadržovat při kontaktu s vodou dech, což dává předpoklady k tomu naučit se dříve plavat ve věku již ve věku čtyř až pěti let (nebo ještě dříve).

Nesmíme ovšem zapomenout i na rizika, která mohou nastat z nesprávně zvoleného bazénu. Nevhodný pro miminka je především chlorovaný bazén, z něhož se uvolňují škodlivé sloučeniny chloru (chloraminy), které mohou být spouštěčem astmatu, kromě toho dráždí nejen sliznice, ale i dýchací cesty a pokožku. Malým dětem, i když mají plenu, není možné zabránit fekálnímu znečištění vody, z které mohou přinášet další rizika obtíží. Kojenec či batole vás může také zaskočit tím, že se mu pobyt v bazénu nelíbí a celou lekci vám propláče nebo prokřičí. Je proto dobré si předem ověřit, jaké jsou podmínky pro storno kurzu.

Miminka mohou plavat hned po zahojení pupíčku, ale zpočátku pouze v domácím prostředí. Bazén je vhodné navštěvovat zhruba od šesti měsíců stáří dítěte, dříve ne. Skutečné plavání a dovednosti děti získávají a začínají se učit od 1,5 roku (splývání, pád do vody apod.). Styl plavání a jeho nácvikem se začíná ve dvou a půl letech, ve čtyřech letech pak nastupuje celá souhra pohybů. Samozřejmě že děti, které chodily již dříve plavat a vody se nebojí, vše zvládají rychleji.

Kurzy plavání pro maminky s malými dětmi nabízí mimo jiné klub Anahita v Praze 9. V těchto prostorách mají speciálně ošetřenou vodu za použití elektrolýzy slané vody. Tento proces chrání vodu před škodlivými mikroorganizmy pomocí elektrochemické produkce dezinfekčních činidel, žádné další dezinfekční chemikálie nejsou používány. Koncentrace soli ve vodě se pohybuje je 0,5 do 0,6 %, což je slanost, jakou mají lidské slzy. Otevření očí pod hladinou takto ošetřené vody tak není ani pro kojence nepříjemné.

Naše voda, foto Naše voda – Nina Havlová

14.7.2016 9.07, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

NS U MLEJNANS U MLEJNA
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Červenec 2020>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2