26.4.2011 21.52, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony
Klimatické změny ohrožují zásobování vody v Číně
Čína čelí nerovnováze mezi nabídkou a poptávkou po vodě v souvislosti s rychlým sociálním a ekonomickým rozvojem a zároveň s potřebou chránit životní prostředí a ekosystémy. Řekl to čínský ministr pro vodní zdroje Čen Lej při debatě u kulatého stolu o změně klimatu v Číně, informoval v těchto dnech list China Daily.
“Globální změna klimatu by mohla ještě zhoršit existující problémy s vodní bezpečností, zásobováním vodou a zemědělským zavlažováním,“ varoval Čen. Zatímco celosvětový trh potravin Čína již zásadním způsobem ovlivňuje, trh s životadárnou tekutinou by velikost a problémy Číny mohl již brzy také pocítit.
I když je Čína nejlidnatější země světa, podle údajů z čínského ministerstva vodních zdrojů, má vodní zdroje pouze na úrovni 28 procent světového průměru v přepočtu na hlavu.
Podle zmíněného ministra Číně schází ročně 40 miliard kubických metrů vody, přitom nedostatkem vody trpí dvě třetiny tamních měst. Nejnovější výzkum Čínské akademie inženýrství a Ministerstva pro ochranu životního prostředí uvádí, že 320 milionů venkovských obyvatel v Číně nemá přístup k nezávadné pitné vodě, 190 milionů pak pije pitnou vodou, která obsahuje nadměrné množství nebezpečných látek.
Čínská vláda se očekává, že bude v průběhu příštích deseti let investovat 612 miliard dolarů na vodohospodářské projekty spojené ochranou životního prostředí.
Zdroj: China Daily