30. 5. 2020

Klimatická změna způsobí obrovskou uprchlickou krizi

Nekontrolované globální oteplování je údajně největší bezpečnostní hrozbou jednadvacátého století, při které se podle armádních zdrojů může masová migrace stát „novou normalitou“. Píše o tom ekologický server memza.cz.

Klimatická změna je schopná způsobit uprchlickou krizi „nepředstavitelného rozměru“, tvrdí různí vojenští velitelé, kteří varují, že globální oteplování je největší bezpečnostní hrozbou jednadvacátého století a že masová migrace se stane „novou normalitou“. Vojenské špičky tvrdí, že dopady klimatické změny byly důležitými faktory ve válečných konfliktech, které způsobily současnou migrační vlnu do Evropy. Těmi konflikty mají na mysli například Arabské jaro, válku v Sýrii a řádění Boko Haram v Nigérii. Vojenští vůdci dlouho varovali, že globální oteplení může znásobit a akcelerovat bezpečnostní hrozby po celém světě tím, že vyprovokuje konflikty a migraci. Nyní navíc tvrdí, že je potřeba neprodlené řešení.

„Klimatická změna je největší bezpečnostní hrozbou jednadvacátého století,“ řekl generálmajor Munir Muniruzzaman, předseda Světového vojenského poradního sboru o klimatické změně (Global Militar Advisor Council on climate change) a bývalý vojenský poradce presidenta Bangladéše. Tvrdí, že vzrůst hladiny moře o jediný metr zaplaví 20 % jeho země. „Pravděpodobně budeme svědky uprchlické vlny nepředstavitelného rozměru, potenciálně až třiceti milionů lidí.“ Již dříve bangladéšský ministr financí Abul Maal Abdul Muhith požadoval po Británii a dalších bohatých státech, aby přijaly milióny vysídlených lidí.

Brigádní generál Stephen Cheney, člen amerického ministerstva zahraničí a výkonný ředitel Amerického bezpečnostního projektu, řekl: „Klimatická změna může vést k humanitární krizi epických rozměrů. Již dnes jsme svědky migrace velkého množství lidí po celém světě z důvodu nedostatku jídla, nedostatku vody a extrémů počasí, a zdá se, že se to stává novým normálem.“

„Dopady klimatické změny rozpoutaly také nestabilitu v zemích na prahu Evropy, včetně Blízkého východu a Afriky,“ řekl Cheney. „Jsou přímé vazby mezi klimatickou změnou a Arabským jarem, válkou v Sýrii a řáděním Boko Haram v Subsaharské Africe.“ Po listopadovém vítězství amerických prezidentských voleb Donaldem Trumpem, který klimatickou změnu nazývá hoaxem, Cheney řekl, že očekává, že vojenští velitelé Trumpovi vysvětlí, jak závažnou hrozbu změny klimatu pro národní bezpečnost představují. „Věřím, že nás je ve složkách národní bezpečnosti dostatek, kteří dokážeme alespoň malou změnu.“

Admirál Neil Morisetti, bývalý velitel britského námořnictva a britský zmocněnec pro klimatickou a energetickou bezpečnost, řekl: „Klimatická změna je strategická bezpečnostní hrozba, která je srovnatelná s terorismem nebo válečnými konflikty, ale také s těmito hrozbami vzájemně spolupůsobí. Je to komplexní výzva. Není to otázka budoucnosti, ale jasné dopady cítíme již dnes.“ Morisetti tvrdí, že klimatická změna může znamenat mnohem častější zapojení britské armády do válečných konfliktů.

V září koalice 25 amerických bezpečnostních a vojenských expertů, včetně bývalých poradců Ronalda Regana a George W. Bushe, varovalo, že klimatická změna představuje „významné riziko pro americkou národní bezpečnost“, která od americké federální vlády vyžaduje mnohem více pozornosti. V roce 2015 se britské ministerstvo zahraničí vyjádřilo k nebezpečím způsobeným globálním oteplováním, které prý představuje velmi vysoké riziko pro světovou potravinovou bezpečnost, zvýšené riziko terorismu a bezprecedentní migrace, která může naprosto zahltit veškeré kapacity mezinárodní humanitární pomoci.

„Země budou nějakým způsobem za klimatickou změnu platit,“ řekl Cheney. „Nejlepší způsob, jak za ni zaplatit je bojovat přímo proti příčinám klimatické změny a za snížení emisí skleníkových plynů. Pokud to neuděláme, budou jen vzrůstat náklady a úkoly pro národní bezpečnost.

Zdroj a foto: www.memza.cz

 

7.12.2016 17.12, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Prevence povodní, voda v krajině

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

NOVÝ MOST PŘES LABENOVÝ MOST PŘES LABE
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<<Květen 2020>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31