20. 5. 2019

14.8.2018 0.29, Rubrika: Rybářství a rybníkářství

Klatovským rybářům chybí 40 procent vody, úhyn ryb zatím nehlásí

Klatovské rybářství, které obhospodařuje asi 400 rybníků, chybí kvůli dlouhotrvajícímu vedru a suchu zhruba 40 procent vody proti obvyklému stavu. Úhyn ryb zatím nezaznamenalo. Provzdušňovací techniku, která zajišťuje rybám kyslík, používají rybáři jen lokálně.

ČTK to řekl ředitel podniku Václav Voráček. Nevyloučil, že kvůli suchu a horku se může snížit objem produkce podzimních výlovů.

“Provzdušňovací zařízení využíváme jen na speciálních rybochovných zařízeních, jako jsou pstruhárny a malinké plůdkové rybníčky. Na normální rybníky je zatím dávat nechceme,” uvedl. Hrozí totiž nebezpečí, že by mohla vodu promixovat tak, že bude prohřátá v celém sloupci a ryby se pak nebudou moci schovat do chladnější vody. “Spíše pořád vodu kontrolujeme a měříme kyslík, ale radikální zásahy zatím neděláme,” řekl Voráček.

Masivní úhyn ryb zatím klatovští rybáři nikde nezaznamenali. “Jde jen o ojedinělé kousky, které třeba mohly být posekané od volavky,” uvedl.

V produkčních rybnících, které jsou na rozdíl od kaskádových vodních ploch Rybářství Třeboň osamocené, chybí minimálně 70 centimetrů vody, tedy asi 40 procent. “Je to rozdílné rybník od rybníku,” řekl ředitel.

Rybáři by si přáli delší a méně agresivní srážky, aby se pomalu naplnily jednotlivé přítoky, meliorační stružky a další. “Ale nesmí to být rychlé přívalové deště, které vypláchnou všechny septiky a jímky. To by bylo ještě horší než lepší,” uvedl Voráček.

Podnik teď krmí opatrně – menšími dávkami a někde vůbec, protože ve vedru nechce ryby tolik omezovat. “Při spotřebě krmiva jsou nadměrně zatěžované a nemusely by to udýchat,” uvedl. Podle Voráčka se nedá říci, zda jsou nejvíce postižené velké ryby. “Záleží spíš na tom, v jaké jsou kondici. Jaký mají stav žaber, jestli tam nemají nějaké nekrózy. Pokud jsou zdravé, tak by si s tím měly poradit. Ryba není hloupá a najde si to své pásmo,” uvedl. Nejnáchylnější jsou dravci, ale i kapři.

Firma nevyloučila, že kvůli suchu a horku bude možná letos lovit méně rybníků, plán podzimních výlovů bude mít v září. “Mám strach, aby bylo dost vody na sádkách, aby mohly protékat,” řekl Voráček. Část produkce by pak podnik od října do Vánoc neměl kde sádkovat.

Ani jihočeští rybáři zatím nezaznamenali úhyn ryb. Na jiných místech země už se tak stalo. O víkendu uhynulo až 100 tun ryb v rybníku Nesyt na Břeclavsku, v pražském Čimickém rybníku to bylo v červenci 150 kilogramů ryb, desítky ryb uhynuly v srpnu v Ponětovickém rybníku na Brněnsku a další v rybníku Rosnička u Svitav.

Zdroj: ČTK, foto:Klatovské rybářství

 

14.8.2018 0.29, Rubrika: Rybářství a rybníkářství

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

VODNÍ NÁDRŽ ROZKOŠVODNÍ NÁDRŽ ROZKOŠ
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Květen 2019 >>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2