13. 7. 2020

Kdy budou napuštěny rybníky v přírodním parku Polánka?

Nedostatek finančních prostředků a neschopnost domluvit se mezi jednotlivými vlastníky stojí za dlouhodobě špatným stavem Mlýnského a Černého rybníka v přírodním parku Polánka. Jak totiž připomíná jihočeská mutace deniku.cz, obě vodní plochy jsou už třetím rokem vypuštěné.

Vlastníky rybníků jsou Lesy České republiky, konkrétně jejich jihlavská pobočka. „K jejich vypuštění došlo před třemi roky z důvodu plánované rekultivace a úpravy hrází,” vysvětlil důvody, proč jsou rybníky na suchu Rudolf Švec z jihlavského krajského ředitelství Lesů České republiky. Z čištění a opravy rybníků nakonec sešlo, neboť se zjistilo, že část vodní plochy patří rakouskému majiteli a Lesy ČR tak nemohli žádat o dotaci. Vyjednávání o prodeji trvala několik měsíců. Jediným vlastníkem rybníků se Lesy České republiky staly teprve nedávno. Ani to však k opravě rybníků nevedlo.

Když už se konečně podařilo vyřešit majetkové poměry, postavili se proti opětovnému napuštění rybníků majitelé starého mlýna, který stojí pod hrází. Údajně se bojí, že by mohlo dojít k poškození jejich nemovitosti. Podle mínění některých pracovníků Lesů ČR však majitelé mlýna pouze spekulují a chtějí, aby od nich státní podnik polorozpadlé stavení vykoupil za co nejvyšší cenu.

Vypuštěnými rybníky v přírodním parku Polánka se zabýval také táborský odbor životního prostředí. Podle jeho vedoucího Jana Fišera jeho úředníci zkoumali, zda nedošlo k porušení zákona při provozu rybníků. „A zjistili jsme, že zákon porušen nebyl. Stav rybníků je špatný a v případě napuštění by mohlo dojít k ohrožení okolí, protože v nich ale žádná voda není, je z hlediska zákona vše v pořádku. Je nyní na majiteli, aby provedl opravu hrází a rybníků tak, aby splňovaly všechny podmínky bezpečného zadržování vody,” uvedl Jiří Fišer.

Zdroj: www.denik.cz (redakčně kráceno), ilustrační foto Naše voda

 

12.7.2016 9.37, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Statistiky a kauzy

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

NAUČNÁ STEZKA OLŠINANAUČNÁ STEZKA OLŠINA
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Červenec 2020>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2