21. 9. 2018

Káva dodává chuť ke cvičení a zlepšuje myšlení

Káva patří mezi nápoje, u kterých se odborníci nemohou shodnout, zda vlastně zdraví prospívají, či naopak škodí. Pozitivní vlastnosti kávy rozebírá server ona.idnes.cz.

Ten informoval o výsledcích studie vědců z Harvardu, podle které může že pití jednoho až tří šálků kávy každý den značně snižovat riziko cukrovky. Stejná studie také prokázala snížení rizika Parkinsonovy choroby (a to až o 80 procent) a rizika rakoviny tlustého střeva (o 25 procent). Popíjení kávy může také prospívat ženskému zdraví. Podle studie ženy, které pijí čtyři šálky kávy denně, mohou snížit riziko rakoviny prsu o 40 procent.

Ke stejnému závěru dospěli ve své studii i vědci ze Západoaustralského institutu pro zdravotní výzkum. “Stále si myslíme, že rozumná spotřeba kávy – maximálně 3 až 4 šálky denně, snižují riziko rozvoje kardiovaskulárních onemocnění a diabetu 2. typu,” řekl pro  dailymail.co.uk  spoluautor studie Vance Matthews.

Zkuste si před jakýmkoli cvičením doma, nebo v posilovně dát šálek kávy a možná budete překvapeni svým výkonem. Káva totiž uvolňuje endorfiny v těle, a tím dojde ke zlepšení nálady a také k podpoření chuti do cvičení. Káva také pomůže zlepšit váš výkon a vy vydržíte cvičit déle a poctivěji. Šálek kávy obsahuje více než tisíc antioxidantů, které jsou nezbytné pro naše zdraví. Antioxidanty pomohou zmírnit zánět způsobený artritidou, pomáhají organismus zbavit se toxinů z okolního prostředí a neutralizují volné radikály, které mohou způsobovat přibírání na váze. Čím více antioxidantů v těle, tím lépe bude tělo vypadat zevnitř i navenek.

Studie provedená National Cancer Institutem odhalila, že lidé, kteří pijí často kávu, mají vyšší pravděpodobnost žít déle než ti, kteří ji nepijí. I když důvod této teorie není dosud jasný, vědci se domnívají, že je to právě díky obsahu antioxidantů, které se v kávě přirozeně vyskytují. Káva také snižuje chuť na sladké a jak už jsme zmínili výše, dodává chuť do cvičení.

Hlavní složkou kávy je kofein. Tento stimulant je nejčastěji užívanou psychoaktivní látkou na světě. Kofein podporuje mozkovou činnost a zlepšuje koncentraci. Pravidelná konzumace kávy také podle odborníků zlepšuje kognitivní schopnosti, zlepšuje myšlení a schopnost řešit problémy a navíc pomáhá při problémech s psychikou. Odborníci ve svých studiích prokázali, že kofein obsažený v kávě zlepšuje činnost jater a dokonce může snížit riziko cirhózy jater, rakoviny jater a jejich celkového selhání. Je zajímavé, že tyto schopnosti má pouze káva, jiné nápoje obsahující kofein (čaj, kakao, energetické nápoje) tyto vlastnosti nemají.

Káva také snižuje riziko dny. Dna je velmi bolestivé kloubní onemocnění, které se může objevit u kohokoli v jakémkoli věku a může vyústit až v neschopnost pohybu. Konzumace kávy může zmírnit bolesti a příznaky nemoci a zlepšit celkový stav pacienta. Pitím kávy lze dokonce dně předcházet, a to díky obsahu antioxidantů, které snižují inzulin v těle. Tím totiž klesá i hladina kyseliny močové v těle, která je hlavní příčinou dny.

Zdroj: http://ona.idnes.cz/, foto Naše voda

7.11.2013 15.43, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Voda a naše peněženka

Aktuality

Kalendář

<< Září 2018 >>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Fotoblog

více >

VODNÍ DÍLO NECHRANICEVODNÍ DÍLO NECHRANICE
Autor: Nina Havlová

Video dne

více >