20. 10. 2019

Kauza Heřminovy: Jak to bude s obchvatem

Náklady na výstavbu přehrady v Nových Heřminovech by se měly oproti původním představám snížit o tři miliardy korun. Příčiny těchto úspor rozebírá Bruntálský a krnovský deník.

Nejvýznamnější ze všech úsporných opatření mělo být definitivní zamítnutí příliš nákladného a technicky náročného tunelového obchvatu z Nových Heřminov na Bruntál. Vypuštěním „tunelové“ části chtěl stát na přehradě ušetřit miliardu korun. Dalších úspor při budování heřminovské přehrady hodlá stát dosáhnout pod Krnovem. Konkrétně zrušením protipovodňových opatření v řídce osídlených lokalitách kolem Holasovic.

Podle komentované vizualizace Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) má být přeložka silnice mezi Zátorem a Novými Heřminovy pouze první etapou. Komentář k videu vysvětluje, že přeložku komunikace v Nových Heřminovech zakončí pouze provizorní a dočasné napojení. Definitivní dopravní řešení přijde až ve druhé etapě, kdy na přeložku naváže stavba zmíněného tunelového obchvatu. Naváže, nebo nenaváže? Zeptali jsme se na Ministerstvu zemědělství ČR, zda byla „tunelová“ část v rámci úsporných škrtů z projektu přehrady opravdu vypuštěna nebo ne. „ŘSD připravuje v současné době první etapu přeložky komunikace I/45, neboť její realizace je nezbytně nutná pro realizaci vodního díla Nové Heřminovy. Druhá etapa přeložky I/45 bude připravována v závislosti na dostupných finančních prostředcích,“ uvedl informace z videa ŘSD do souvislostí tiskový mluvčí Ministerstva zemědělství Hynek Jordán.

Zrušení druhé „tunelové“ etapy z Nových Heřminov na Bruntál bylo původně prezentováno jako hlavní příčina zlevnění heřminovské přehrady. Dnes už to ale neplatí. Ministerstvo zemědělství ústy svého mluvčího oficiálně potvrdilo, že obchvat s tunelem skrz Hříběcí dnes už s heřminovskou přehradou nesouvisí. To znamená, že jeho realizaci nebo zamítnutí už nemůžeme nadále pokládat za zdražení nebo zlevnění přehrady Nové Heřminovy.

Celkové náklady na protipovodňová opatření na horním toku řeky Opavy jsou aktuálně odhadovány na 6,6 miliardy korun. Z toho náklady na samotnou vodní nádrž v Heřminovech jsou 1,9 miliardy korun. Náklady na přeložku silnice Zátor – Nové Heřminovy jsou odhadovány na jednu miliardu. Náklady na tunelovou etapu, která ale s heřminovskou přehradou dnes už nijak nesouvisí, jsou odhadovány na miliardu.

Zdroj: Bruntálský a krnovský deník (redakčně kráceno), ilustrační foto (most v Heřminovech) Naše voda – Nina Havlová

30.9.2015 6.53, Rubrika: Voda a naše peněženka, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Statistiky a kauzy

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

RN VRCHNÍ A RYBNÍK OVČÁKRN VRCHNÍ A RYBNÍK OVČÁK
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Říjen 2019 >>
PÚSČPSN
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3