4. 6. 2020

Katastr bude zapisovat ochranná pásma vodních zdrojů

Ministerstvo zemědělství navrhne novelu vodního zákona ukládající, aby Český úřad katastrální a zeměměřičský (ČÚZAK) zapisoval do katastru nemovitostí nově vymezená ochranná pásma vodních zdrojů.

Jak totiž v rozhovoru pro portál Naše voda uvedl vrchní ředitel odboru vodního hospodářství ministerstva zemědělství Pavel Punčochář, ČÚZAK tuto povinnost zatím nemá a informace v katastru tak neodpovídají plně realitě. Ochranná pásma vodních zdrojů mají nahradit někdejší pásma hygienické ochrany vod. Ve většině případů se obě pásma kryjí, přesto ale podle Punčocháře existuje zhruba 10 až 15 procent lokalit, které nejsou v katastru jako území ochrany vod aktualizována.

Přesné informace o ochranných pásmech jsou přitom důležité pro hospodaření zemědělců, kteří mají v příslušných lokalitách omezeny podmínky pro své podnikání. Pokud je nedodrží, hrozí jim finanční snakce. I proto se ministerstvo zemědělství podle Punčocháře snaží najít rychlejší řešení než prostřednictvím novely vodního zákona. Resort proto již oslovil kraje a Sdružení oboru vodovodů a kanalizací (SOVAK) s žádostí o aktualizovaná data týkající se jak původního vymezení pásem hygienické ochrany vod, tak současných ochranných pásem vodních zdrojů. Uvedená data je připraven zpracovat Výzkumný ústav vodohospodářský (VÚV), chybí mu ale peníze. „Tyto prostředky ale musí dát ministerstvo životního prostředí. Vymezení ochranných pásem i samotný VÚV spadá pod něj,“ podotýká Punčochář.

Ředitel nicméně přiznává, že jde o práci navíc, což již dříve kritizoval i náměstek ministra životního prostředí Ivo Hlaváč. „Kdyby to ČÚZAK zapisoval, nebyla by nutná takto krkolomná cesta,“ uzavírá Punčochář.

Zdroj: Naše voda

 

9.5.2011 8.48, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

VN JEŽKOVECVN JEŽKOVEC
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<<Červen 2020>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5