18. 8. 2019

Katalánci se bouří proti regulaci řeky Ebro

Na 50 000 lidí v neděli demonstrovalo v katalánském městě Amposta proti hydrologickému plánu španělské vlády, který podle jeho odpůrců zničí deltu řeky Ebra. Informovalo o tom podle španělského deníku ABC zpravodajství ČTK.

Plán na regulaci druhé nejdelší španělské řeky, který se vláda v Madridu snaží prosadit už patnáct let a schválila ho letos v lednu, se tak stal symbolem boje Katalánska za nezávislost na Španělsku. “Plán je dalším důvodem pro to, abychom byli nezávislí,” tvrdí katalánský premiér Carles Puigdemont. “Jsme přesvědčeni, že tento plán nevstoupí v platnost, protože porušuje evropské normy,” prohlásil katalánský vicepremiér Oriol Junqueras, který se nedělní demonstrace rovněž zúčastnil.

Podle ochránců životního prostředí plán centrální vlády zničí deltu řeky Ebro, která je národním parkem. Řeka Ebro pramení v severošpanělské Kantábrii, její 930 kilometrů dlouhý tok prochází sedmi automními španělskými oblastmi a v Katalánsku se vlévá do Středozemního moře. Podle odpůrců plánu nemá řeka Ebro tolik vody, aby ji bylo možné převádět do jiných regionů. Plán totiž mimo jiné předpokládá v období 2016-2021 vybudovat 56 menších přehrad a převádět vodu do jižních suchých oblastí země.

Delta řeky Ebro se rozprostírá na ploše 320 km čtverečních a představuje jedinečné území odlišné od zbytku země. Území vznikalo a stále se ještě utváří postupným naplavováním sedimentů a vybíhá zhruba 25 kilometrů do moře. Pobřeží oblasti je tak tvořeno dlouhými písečnými plážemi, dunami a písečnými bariérami – Barra del Trabucador a Punta de la Banya, a zátokou Fangar. Typické pro celou oblast je větrné počasí a vysoká vlhkost. Díky naplaveninám, dostatku sladké vody a malé nadmořské výšce se zde velmi daří hospodářským (i jiným) rostlinám, v oblasti se pěstuje rýže, mandarinky či citróny, lilek a další druhy ovoce a zeleniny. Laguny pak poskytují útočiště rozličným druhům ptáků, v některých obdobích je zde možné pozorovat například i plameňáky. Pro sledování a fotografování ptactva zda byly vybudovány speciální vyhlídky. V deltě řeky také žijí původní raci.

Roku 1983 byla oblast zčásti vyhlášena za přírodní rezervaci.

ČTK a Naše voda, foto (delta řeky Ebro): www.katalansko.com

 

8.2.2016 17.11, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

CHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCECHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCE
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Srpen 2019 >>
PÚSČPSN
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1