17. 6. 2019

Karlovarské minerální vody žalují Prameny kvůli prodeji pozemků

Karlovarské minerální vody podaly žalobu na obec Prameny pro neplatnost smlouvy na prodej obecních pozemků firmě ruského věřitele. Obec podle KMV neprojednala jejich nabídku, která byla trojnásobně vyšší, a porušila tak zákon o obcích. Okresní soud v Chebu kvůli tomu na Prameny uvalil předběžné opatření, proti němuž se obec odvolá, řekla ČTK starostka Pramenů Michala Málková (ANO). Jinak hrozí, že se kroky k oddlužení v Pramenech opět odloží nejméně do doby, než skončí soud.

Mezi kroky k oddlužení patří mimo jiné konec úročení dluhu, odblokování obecních účtů nebo dohoda se státem o bezúročné půjčce.

Zastupitelé Pramenů schválili prodej pozemků za deset milionů korun firmě Sangerberg group ruského podnikatele Dmitrije Vajnera, jehož další firma Real Aspekt je jediným věřitelem obce. Karlovarské minerální vodynabídly obci za tytéž pozemky 31 milionů korun. Podle mediálního zástupce KMV Pavla Nováka nebyly podmínky pro zájemce stejné.

“Nabídka KMV nebyla nikdy zastupitelstvem obce Prameny projednána a její projednání bylo odmítáno pro absenci souhlasu věřitele a exekutora. Tímto souhlasem však nedisponovala v okamžiku schválení prodeje či v okamžiku podpisu smlouvy kupní ani společnost Sangerberg group,” uvedl Novák ve vyjádření pro ČTK.

Málková ale ČTK řekla, že souhlas věřitele firma Sangerberg group měla a byl předložen všem zastupitelům už loni v prosinci. “O podmínce souhlasu věřitele věděly KMV nejméně od září. Jejich právník byl pověřen jednáním s věřitelem, přesto ho ani nekontaktoval. A pokud konkrétní nabídka nesplnila podmínky prodeje, nemělo smysl, aby se jí zastupitelstvo zabývalo,” řekla Málková.

Podle Karlovarských minerálních vod nicméně nikdo takovým jednáním pověřen nebyl. “Protože nabídka KMV nebyla zastupitelstvem obce Prameny nikdy projednána a nikdy nebyl učiněn projev vůle nabídku alespoň podmíněně akceptovat, tak neexistoval žádný důvod, proč jednat s věřitelem. Navíc ani není jasné, kdo by měl pověřit zástupce KMV jednáním s věřitelem, jak o tom mluví paní starostka,” reagoval Pavel Novák.

Podmínku získat souhlas věřitele k odkoupení pozemků Prameny stanovily po dohodě s exekutorem. Obec v exekuci se kromě zákona o obcích musí řídit i jeho pokyny, což obci potvrdilo ministerstvo vnitra, doplnila starostka. Odmítá i tvrzení žaloby, že Prameny porušily zákon o obcích tím, že změnily zveřejněný program zastupitelstva. “Doufáme, že Krajský soud v Plzni předběžné opatření zruší. Odvolání podáme v nejbližších dnech,” řekla Málková.

Předběžné opatření brání Pramenům disponovat účty obce a dluh se dál úročí o 113.000 korun měsíčně. Obecní účty měly být po uzavření kupní smlouvy odblokovány po víc než deseti letech. Dluhy obce by se snížily na 42 milionů korun a dál by se neúročily, obec by mohla žádat o dotace a po letech v dluhové pasti začít znovu hospodařit. Se státem chtěly Prameny uzavřít dohodu o bezúročné půjčce, která by pomohla zbývající dluh postupně umořit. Neuspěje-li obec s odvoláním, vše se odloží, dokud soud neskončí, což může trvat roky. V Pramenech žije asi 111 obyvatel, ještě před několika lety dlužila obec přes 120 milionů korun.

Zdroj: ČTK, foto obec Prameny: wikimedia commons, Chmee2

12.2.2019 8.31, Rubrika: Nápoje a voda v potravinách, Podnikání s vodou a zákony

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

MOKŘAD TRIANGLMOKŘAD TRIANGL
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Červen 2019 >>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30