10. 7. 2020

Kanoisté: Většina českých řek bude o víkendu dobře splavná

Nadcházející víkend poskytne poprvé v letošním roce optimální podmínky pro vodáky. S odkazem na Vojtěcha Jančara z Českého kanoistického svazu o tom informuje deník.cz.

Dostatek vody by měl být na Labi, Vltavě nebo Moravě, ale i na Mži či Bečvě. „Ze zbytků sněhu na horách díky slunečnímu svitu poteče dostatek vody i do některých horských úseků našich řek. S peřejnatou vodou mohou vodáci počítat jak na severu, tak na jihu, ačkoli ne všude,” uvedl Jančar.

Jizera by měla být o víkendu splavná až z Mýta, ovšem jen pro zkušené vodáky, a Kamenice zase v části toku pod Plavy. „Na Kamenici se ale o víkendu v tomto úseku konají závody, tak pozor na závodníky,” upozornil. Labe bude pravděpodobně splavné pro zkušené vodáky už z Vrchlabí, možná i výše. Zájemci si ale mohou vybrat i některý z menších toků, jako je například Malé Labe. Řeky v Orlických horách, Krušných horách a další tekoucí z nižších částí hor již vodu zřejmě mít nebudou.

„Na Šumavě teče voda Otavou, kde je jí dostatek již od Čeňkovy Pily. Zde se pojedou v sobotu závody Českého poháru vodáků,” oznámil Jančar. V neděli už však bude možné na řeku vyrazit a sjízdná má být i horní Vydra a Vltava. Dostatek vody je zajištěn na Otavě pod Sušicí či Vltavě pod Vyšším Brodem.

Nížinné toky, jako Lužnice nebo Berounka, jsou rovněž bez problémů splavné. Méně vody, ale stále dost pro splouvání je i na Ohři, Sázavě či Moravě. Morava by měla být splavná od Hanušovic, a pro zkušené jezdce možná i výše. Prozkoumat mohou také přítoky.

Bečva je splavná jen z Teplic nad Bečvou, pro horní toky už voda nestačí. Podobná situace je na Odře. Na Dyji je možné plout od Znojma a nad Podhradím. Dostatek vody mají i střední toky menších řek. „Vodáci se mohou pokusit splout i Radbuzu, Úhlavu či Mži, na druhé straně také obě Orlice a pokračovat po spojené Orlici. Ale za poznání stojí i dolní tok Labe, Úpy či Jizery,” uvedl Jančar.

Zdroj: denik.cz

27.4.2012 12.53, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

NAUČNÁ STEZKA OLŠINANAUČNÁ STEZKA OLŠINA
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Červenec 2020>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2