22. 8. 2019

Kanály pomůžou vodákům i rybám

Zanedbané břehy Svitavy a Svratky chtějí řešit brněnské městské části. Píše o tom Brněnský deník a popisuje některé z připravovaných projektů.

Projekt za víc než šest set milionů například plánuje na Svitavě Povodí Moravy. Série pěti pohyblivých jezů nahradí ty současné v Židenicích. Jezy doplní kanály, které umožní pohyb vodákům a také rybám. „Pohyblivé konstrukce sníží hladinu v období povodní,“ doplnila mluvčí povodí Gabriela Tomíčková. V současnosti připravuje státní podnik dokumentaci.

V Židenicích chystá radnice také oživení oblasti kolem areálu bývalé Zbrojovky. Vzniknou tam terasy, které umožní, aby se řeka rozlila bezpečně. Na vrcholcích teras povedou cyklostezky. „Chceme tam postavit i lavičky,“ popsal záměr místostarosta Petr Kunc. Podle jeho odhadu dokončí vše za pět až deset let.

O kousek níž po proudu v Černovicích chtějí zanedbané nábřeží zvelebit. Tamní radnice uvažuje v dlouhodobých plánech o stavbě teras podél řeky nebo třeba mola. „Pro letošek chceme postavit chodník v přírodním provedení a dodat lepší kontejnery na odpadky,“ sdělila místostarostka Šárka Korkešová. Na stavbu si městská část vyhradila šest set tisíc korun.

Problém s odpadem, ale ve větším měřítku, vznikl také u Svratky v Žabovřeskách. Černé skládky na Žabovřeských loukách se snaží městská část zlikvidovat. „Loni jsme odklidili tři a dál v tom pokračujeme,“ ujistil starosta Pavel Tyralík. Radnice chce v oblasti po odstranění odpadu vybudovat výhledově do pěti až deseti let odpočinkovou zónu.

Přístup k řece získali lidé loni v Jundrově blízko ulice Ke Káčatům. Na břehu radnice postavila lavičky a odpadkové koše. „Dál chceme místo zvelebovat,“ ujistila tamní starostka Ivana Fajnorová.

Promenádu pro cyklisty a chodce plánují v Bystrci podél Svratky od zastávky Zoologická zahrada k přehradě. „Chceme tak vytvořit vstupní bránu do Bystrce a k přehradě,“ popsal plány místostarosta Jaroslav Petr. Nejprve musí vyřešit otázku pozemků, které Bystrci nepatří, projekt za osm až deset milionů korun má být hotový do čtyř let.

Zdroj: Brněnský deník, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová (řeka Svitava)

 

26.2.2016 12.52, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

CHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCECHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCE
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Srpen 2019 >>
PÚSČPSN
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1