15. 10. 2019

Do kanalizační sítě na Ostravsku směřuje 42 tisíc návnad pro potkany

Společnost Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava (SmVaK Ostrava) zabezpečí 1837 kilometrů provozované kanalizační sítě proti nekontrolovatelnému množení potkanů. Informoval o tom mluvčí SmVaK Ostrava Marek Síbrt.

Více než 3,3 tuny návnad pro potkany poputuje do kanalizačních sítí a související infrastruktury v obcích a městech, kde je provozuje společnost SmVaK Ostrava. Stejně jako každý rok odstartovala na jaře plošná deratizace, jejímž cílem je udržet počet potkanů v síti na stabilizované úrovni. Deratizace byla zahájena na konci dubna v Českém Těšíně, pokračuje se postupně v dalších městech a obcích v regionu. V případě potřeby každoročně na podzim následuje tak zvaná ohnisková deratizace, která řeší především problematická místa. V případě, že se v některé lokalitě objeví problémy s větším množství potkanů, je situace vždy řešena operativním zásahem.

„Efektivitu deratizace zvyšuje to, když se ve stejnou dobu připojí se svými prostory a objekty také města a obce, případně průmyslové podniky, v jejichž areálech se potkani pohybují ve větším počtu. Jde především o výrobce potravin a vývařovny. Důležitá je koordinace aktivit zúčastněných stran. Můžu konstatovat, že s řadou měst a obcí je spolupráce v této oblasti velmi dobrá. Deratizace pro naši společnost realizují specializované firmy ve spolupráci s našimi zaměstnanci, kteří jim zpřístupňují kanalizační síť,“ říká ředitel kanalizací SmVaK Ostrava Jan Tlolka.
Po Českém Těšíně probíhá nebo bude probíhat deratizace na Třinecku, Frýdecko-Místecku, současně také na Karvinsku a Havířovsku. Na Opavsku se začalo deratizovat v druhém květnovém týdnu. Stranou nezůstane v květnu ani Novojičínsko, Frenštátsko a další lokality.

Kromě stokové sítě probíhá deratizace ve vybraných objektech kanalizačních čerpacích stanic a čistíren odpadních vod, kde se počet položených návnad řeší individuálně, podle velikosti příslušného objektu a výskytu potkanů.  „Velkým problémem zůstává vypouštění odpadních vod se zbytky potravin a přepálených olejů do veřejné kanalizace. Tyto potraviny se stávají ideální potravou pro potkany, kterým se pak výborně daří. Rychle a nekontrolovatelně se následně rozmnožují. Snažíme se o tomto problému veřejnost informovat a vzdělávat už od základních škol, ale situace se v tomto ohledu zásadně nelepší,“ vysvětluje Tlolka.

Naše voda, ilustrační foto archiv Naše voda (vhazování nástrah)

 

 

22.5.2017 7.57, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Vodovody a kanalizace

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

NANOFILTRAČNÍ STANICE DOMAŠOV NAD BYSTŘICÍNANOFILTRAČNÍ STANICE DOMAŠOV NAD BYSTŘICÍ
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Červenec 2019 >>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4