22.5.2017 7.57, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Vodovody a kanalizace
Do kanalizační sítě na Ostravsku směřuje 42 tisíc návnad pro potkany
Společnost Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava (SmVaK Ostrava) zabezpečí 1837 kilometrů provozované kanalizační sítě proti nekontrolovatelnému množení potkanů. Informoval o tom mluvčí SmVaK Ostrava Marek Síbrt.
Více než 3,3 tuny návnad pro potkany poputuje do kanalizačních sítí a související infrastruktury v obcích a městech, kde je provozuje společnost SmVaK Ostrava. Stejně jako každý rok odstartovala na jaře plošná deratizace, jejímž cílem je udržet počet potkanů v síti na stabilizované úrovni. Deratizace byla zahájena na konci dubna v Českém Těšíně, pokračuje se postupně v dalších městech a obcích v regionu. V případě potřeby každoročně na podzim následuje tak zvaná ohnisková deratizace, která řeší především problematická místa. V případě, že se v některé lokalitě objeví problémy s větším množství potkanů, je situace vždy řešena operativním zásahem.
„Efektivitu deratizace zvyšuje to, když se ve stejnou dobu připojí se svými prostory a objekty také města a obce, případně průmyslové podniky, v jejichž areálech se potkani pohybují ve větším počtu. Jde především o výrobce potravin a vývařovny. Důležitá je koordinace aktivit zúčastněných stran. Můžu konstatovat, že s řadou měst a obcí je spolupráce v této oblasti velmi dobrá. Deratizace pro naši společnost realizují specializované firmy ve spolupráci s našimi zaměstnanci, kteří jim zpřístupňují kanalizační síť,“ říká ředitel kanalizací SmVaK Ostrava Jan Tlolka.
Po Českém Těšíně probíhá nebo bude probíhat deratizace na Třinecku, Frýdecko-Místecku, současně také na Karvinsku a Havířovsku. Na Opavsku se začalo deratizovat v druhém květnovém týdnu. Stranou nezůstane v květnu ani Novojičínsko, Frenštátsko a další lokality.
Kromě stokové sítě probíhá deratizace ve vybraných objektech kanalizačních čerpacích stanic a čistíren odpadních vod, kde se počet položených návnad řeší individuálně, podle velikosti příslušného objektu a výskytu potkanů. „Velkým problémem zůstává vypouštění odpadních vod se zbytky potravin a přepálených olejů do veřejné kanalizace. Tyto potraviny se stávají ideální potravou pro potkany, kterým se pak výborně daří. Rychle a nekontrolovatelně se následně rozmnožují. Snažíme se o tomto problému veřejnost informovat a vzdělávat už od základních škol, ale situace se v tomto ohledu zásadně nelepší,“ vysvětluje Tlolka.
Naše voda, ilustrační foto archiv Naše voda (vhazování nástrah)
22.5.2017 7.57, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Vodovody a kanalizace
Aktuality

Obce na jihu Moravy zasažené silnými dešti sčítají škody, všude je hlavně bláto
Akt. 25.4.2025 9.05Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině

Setkání v Týnci nad Sázavou připomene 20 let Čisté řeky Sázavy
Akt. 25.4.2025 8.51Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě